Ortopedický magazín logo

Reklama

Pacienti novú nemocnicu potrebujú

Pacienti novú nemocnicu potrebujú

Expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) spustili búracie práce na skelete nemocnice na bratislavských Rázsochách v auguste 2019. Na snímke nemocnica na bratislavských Rázsochách v utorok 13. augusta 2019 Foto: TASR- Martin Baumann

Výstavba koncovej nemocnice na bratislavských Rázsochách by mala byť pre vládu prioritou, pacienti novú nemocnicu potrebujú. Slovenská lekárska komora (SLK) tak reagovala na vyjadrenia ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), ktorý nevylúčil, že sa nemocnica na Rázsochách nepostaví. Rovnako aj Lekárske odborové združenie (LOZ) apeluje na dodržiavanie programového vyhlásenia vlády a plnenie sľubov.

Vyjadrenia ministra zdravotníctva SLK prekvapili. Nepochopiteľné sú podľa komory aj ministrove slová o tom, že sa momentálne rieši, aká veľká by mala byť nemocnica na Rázsochách.

„Takéto vyjadrenia z úst šéfa rezortu považujeme nielen za vrcholne nezodpovedné, ale hlavne sú jasným dôkazom nepochopenia a neznalosti základných potrieb slovenského zdravotníctva.

Vybudovať štátnu koncovú univerzitnú nemocnicu minimálne s 1200 lôžkami by mala byť absolútna priorita vlády,“ zdôraznil Marián Kollár, prezident SLK.

Pripomenul, že k projektu Rázsochy vznikla aj za účasti SLK už pred vyše troma rokmi pracovná skupina odborníkov z oblasti zdravotníctva i lekárskych fakúlt, ktorá jasne definovala potrebné parametre novej nemocnice.

„Ak budúcim lekárom nezabezpečíme dôstojné a kvalitné podmienky na výučbu a následne aj prácu, tak nemôžeme očakávať, že na Slovensku ostanú. A bez kvalitných lekárov nemôžeme garantovať pacientom to, na čo majú nárok – špičkovú a dostupnú zdravotnú starostlivosť,“ doplnil Kollár.

LOZ pripomína programového vyhlásenia vlády

Lekárske odborové združenie (LOZ) apeluje na dodržiavanie programového vyhlásenia vlády a plnenie sľubov. LOZ tak reagovalo na vyjadrenia ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), ktorý nevylúčil, že sa nemocnica na Rázsochách nepostaví.

V programovom vyhlásení vlády SR premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) sa jasne hovorí, že vláda SR bude presadzovať, aby bola do piatich rokov vybudovaná komplexná koncová univerzitná nemocnica v Bratislave na Rázsochách. Pre zrýchlenie jej výstavby pripraví zákon o strategickej investícii – Lex Rázsochy,“ pripomenul Peter Visolajský, predseda LOZ. Rezort zdravotníctva preto vyzval na plnenie sľubov.

Lengvarský po štvrtkovej (3. 6.) návšteve bratislavskej nemocnice Bory na otázku, či uvažuje o kúpe tejto nemocnice, reagoval, že v hre sú všetky možnosti. Na margo výstavby štátnej nemocnice na bratislavských Rázsochách poznamenal, že sa vyhodnocuje súťaž na projektovú dokumentáciu. Otázkou podľa neho je, aká veľká by táto nemocnica mala byť a koľko lôžok by mala mať.

Buď budú Rázsochy stáť, alebo nebudú. Buď pôjde táto nemocnica v nejakom inom režime, či už štátnom, pološtátnom, alebo inom. Veľa možností je v hre,“ dodal minister. Spustenie plnej prevádzky nemocnice na Boroch je naplánované na január 2023.

Redakcia

Zdroj: TASR

Foto: TASR- Martin Baumann

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This