Ortopedický magazín logo

Reklama

Ortopedickí technici pokračujú v opatreniach pre lepšiu ochranu pacientov pred koronavírusom

Ešte v októbri minulého roka väčšina z 24 spoločností poskytujúcich ortopedicko-protetickú lekárenskú starostlivosť, zastupovaných Slovenskou komorou ortopedických technikov zaviedla pre vybraných pacientov možnosť dohodnúť sa na skúšaní ortopedickej pomôcky v domácom prostredí. V opatreniach pokračujú aj počas zhoršujúcej sa epidemilogickej situácie

Ortopedickí technici tvoria časť liečebného procesu pacientov s ťažkosťami pohybového aparátu a rôznymi úrazmi. Pacient, ktorému lekár predpísal ortopedickú pomôcku začína svoju liečbu až v deň kedy mu ju odovzdá ortopedický technik.

,,Túto možnosť sme dali najmä pacientom so zníženou pohyblivosťou alebo pacientom v ťažkej sociálnej situácii. Rovnako sa takto snažíme pomôcť onkologickým a iným pacientom, ktorí majú obavy z návštevy zdravotníckeho zariadenia,” vysvetlila viceprezidentka Slovenskej komory ortopedických technikov Andrea Černá. 

Spomínanú skupinu pacientov navštívia ortopedickí technici v skafandroch a za prísnych protiepidemiologických opatrení im vyskúšajú pomôcku, ktorú pacient potrebuje pre liečbu.

,,Od októbra sme v tomto režime obslúžili desiatky pacientov,” doplnila Andrea Černá zo SKOrT

Zvyšní pacienti majú aj naďalej možnosť dohodnúť sa na vopred stanovenom čase na prevzatie ortopedickej pomôcky. Pacienti z rizikových skupín tak minimalizujú svoj čas strávený s inými osobami v priestore zdravotníckeho zariadenia.

,,Pacienti sa nemusia báť chodiť do našich zariadení, dbáme na maximálnu hygienu a dodržiavame všetky povinné opatrenia. Zrejme aj vďaka týmto vlastným efektívnym pravidlám, ktoré sme v rámci poskytovateľov nastolili ešte v úvode pandémie, môžeme s radosťou konštatovať, že COVID-19 sa zatiaľ našim pracoviskám vyhýbal,” takto Andrea Černá opísala situáciu na pracoviskách ortopedických technikov zastupovaných SKOrT.

Členovia Slovenskej komory ortopedických technikov sa od začiatku prepuknutia epidémie v marci 2020 zapájajú do aktivít s cieľom pomôcť a lepšie chrániť pacientov. Nakoľko tieto spoločnosti zamestnávajú krajčírky a bandážistov, v prvej vlne epidémie sa venovali aj výrobe ochranných rúšok. Tie distribuovali medzi zamestnancov, pacientov, ale tiež nemocniciam a iným subjektom.

Redakcia

Foto: ilustračná, Zdroj: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This