Ortopedický magazín logo

Reklama

Oravská obec Habovka bude mať centrum prevencie, ide o cezhraničný projekt

Oravská obec Habovka bude mať centrum prevencie

Oravská obec Habovka vybuduje centrum prevencie pred nákazlivými ochoreniami. Sídliť bude v doposiaľ nevyužívanej kancelárii budovy obecného úradu. Pôjde o výsledok projektu cezhraničnej spolupráce s obcou Hustopeče v Juhomoravskom kraji. Za obec o tom informoval Miroslav Žabenský.

Ako doplnil, cieľom projektu je vytvoriť funkčné spoločné štruktúry a priestory v oblasti prevencie pred nákazlivými ochoreniami. Tiež prezentovať a podporovať formy a podoby zdravého životného štýlu a hygieny. „Zakúpia sa prostriedky na ochranu zdravia obyvateľov, vytvorí sa funkčný prevenčný tím obidvoch partnerov. Stretnutiami a zaškolením sa zabezpečí jeho odborná spôsobilosť, vypracujú sa spoločné postupy pre prevenciu šírenia pandemických chorôb a zrealizujú sa vzdelávacie a osvetové aktivity,“ priblížil Žabenský.

Podľa slov tamojšieho starostu Alojza Lajčina chcú vďaka projektu zvýšiť záujem o prevenciu, podporiť zodpovednosť za zdravie, presadzovať aktívny prístup k zdravému životnému štýlu a zvýšiť kvalitu života. Centrum sa stane miestom vzdelávacích a osvetových aktivít zameraných na primárnu prevenciu chorôb, ale aj centrom krízového riadenia v obci.

Žabenský načrtol, že plánovaný pracovný a koordinačný epidemický prevenčný tím bude mať 20 členov. Za každého partnera v ňom budú zastúpení pracovníci z oblasti miestnej samosprávy, školstva, zdravotníctva a dobrovoľných zložiek. Po zaškolení budú iniciovať ďalšie aktivity a zabezpečovať aj vzdelávaciu a osvetovú činnosť. Súčasťou projektu budú aj štyri vzdelávacie osvetové podujatia, určené pre deti základných škôl a seniorov.

Projekt je financovaný z prostriedkov Európskej únie a zo štátneho rozpočtu SR prostredníctvom programu Interreg V-A 2014 – 2020. Jeho realizácia je naplánovaná od augusta tohto roka do konca februára 2022.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This