Ortopedický magazín logo

Reklama

Opatrovateľkám by sa mali pracovné podmienky zmeniť čo najskôr, uviedla prezidentka Čaputová

Opatrovateľkám by sa mali pracovné podmienky zmeniť čo najskôr, uviedla prezidentka Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa bude snažiť urýchliť zmeny, ktoré by mali smerovať k zmene pracovných podmienok pre opatrovateľov a opatrovateľky. Ako povedala v stredu počas návštevy Seniorcentra Správy zariadení sociálnych služieb v Nitre, súčasné ohodnotenie práce opatrovateľov im nedokáže zabezpečiť dôstojný život, preto pracuje 25.000 slovenských opatrovateliek v zahraničí.

Prezidentka sa podľa vlastných slov počas návštev pobytových zariadení pre seniorov v rámci mesiaca úcty k starším stretáva na celom Slovensku s rovnakým problémom, nedostatkom opatrovateliek a opatrovateľov, ale aj nedostatkom lôžok v týchto zariadeniach. „Nitra je zaujímavá v tom, že ľudia nad 65 rokov tvoria až 21 percent populácie. Tieto čísla dosiahne Slovensko v roku 2030, čiže Nitra je predobrazom populačného vývoja v tomto smere,“ skonštatovala Čaputová.

Seniorcentrum Správy zariadení sociálnych služieb v Nitre zastrešuje komplexné služby pre seniorov. „Mesto Nitra preferuje predovšetkým spôsob domácej starostlivosti o seniorov, terénnu sociálnu prácu, keď opatrovateľky chodia do domácností klientov,“ podotkla Čaputová. Zo strany seniorov ide o preferovaný spôsob starostlivosti, až 90 percent z nich chce zostať vo svojom domácom prostredí. „Potrebujeme zmeniť podmienky pre opatrovateľov, aby sme ich motivovali k návratu na Slovensko. Je to aj súčasťou plánu obnovy, hovorím o tom s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny. Nejaké zmeny sa budú diať postupne, budem tlačiť na to, aby sa diali čo najskôr,“ uzavrela prezidentka.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Jakub Kotian

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This