Ortopedický magazín logo

Reklama

Ombudsmanka sa obracia na hlavného hygienika pre zákaz návštev, sprievod detí a rodiacich žien

Ombudsmanka sa obracia na hlavného hygienika pre zákaz návštev, sprievod detí a rodiacich žien

Verejná ochrankyňa práv (VOP) Mária Patakyová sa opäť obracia na hlavného hygienika SR Jána Mikasa so žiadosťou o novelizáciu vyhlášky, ktorá bude okrem výnimiek zo zákazu návštev upravovať aj sprievod detí a rodiacich žien. Zároveň žiada o stanovenie podmienok pre túto kategóriu osôb v súlade s usmernením Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. TASR o tom informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.

Ombudsmanka v liste hlavnému hygienikovi upozorňuje, že podľa usmernenia MZ SR počas pandémie nového koronavírusu sú k návštevám pacientov hospitalizovaných v ústavných zdravotníckych zariadeniach okrem návštev upravené aj sprevádzajúce osoby. Podľa neho majú rodičky i maloletí pacienti právo na jej prítomnosť.

„Usmernenie však nie je záväzné a sprevádzajúce osoby navyše nie sú upravené vo vyhláške hlavného hygienika. Tá sa týka len zákazu návštev v zdravotníckych zariadeniach,“ uviedla Patakyová s tým, že v praxi dochádza k situáciám, keď si jednotlivé zdravotnícke zariadenia stanovujú vlastné pravidlá pre prítomnosť sprevádzajúcich osôb, alebo ich vnímajú ako návštevy či dokonca ich prítomnosť vylučujú. „Sprevádzajúca osoba však nie je návšteva, ale právo, ktoré má byť rešpektované,“ upozornila.

Prítomnosť rodičov podľa nej nemožno považovať za bežnú návštevu, pretože ide o právo dieťaťa pri poskytovaní zdravotných služieb.Toto právo vychádza nielen z medzinárodných dohovorov na ochranu ľudských práv, ale aj z vnútroštátnej legislatívy,“ vysvetlila. Pripomenula tiež, že právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby podľa výberu rodičky je súčasťou práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Ombudsmanka upozornila i na nedávno prijaté štandardy pôrodníckej starostlivosti vydané rezortom zdravotníctva. V tých je taktiež vyzdvihnutá dôležitosť sprevádzajúcich osôb a podľa ktorých majú ženy právo na sprevádzajúcu osobu počas celého pôrodu.

„Uvedomujem si, že vzhľadom na súčasný vývoj v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID–19 vystúpili do popredia iné okruhy otázok, avšak považujem za nevyhnutné, aby sa počas pandémie COVID–19 uplatňovali jednotné štandardy a postupy s cieľom zabezpečiť všetkým pacientom a pacientkam rovný prístup k rovnako kvalitnej zdravotnej starostlivosti na celom území Slovenska,“ doplnila verejná ochrankyňa práv.

ÚVZ SR to vyvracia

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v reakcii podotýka, že sprievod hospitalizovaných detí a rodičiek nie je obmedzený. „Úrad verejného zdravotníctva vo svojej vyhláške upravuje návštevy na lôžkových oddeleniach zariadení zdravotnej starostlivosti. Sprievod hospitalizovaných detí a rodičiek nie je návštevou, preto nie je ani predmetom tejto vyhlášky a z pohľadu vyhlášky teda ani nie je obmedzený,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This