Ortopedický magazín logo

Reklama

Odborári zbierajú výpovede lekárov, podľa MZ ich mzdy nemožno zvýšiť tak, ako chcú

Bratislava 17. septembra (TASR) – Lekárske odborové združenie (LOZ) pokračuje v zbieraní výpovedí lekárov. Pre TASR to potvrdil jeho šéf Peter Visolajský. Podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR platy lekárov nemožno zvýšiť do takej miery, ako požadujú odborári. „Požiadavke Visolajského na základný plat lekára až do 5800 eur nie je možné vyhovieť,“ konštatuje rezort.

„Najväčší záujem máme z fakultných nemocníc, ale zapájajú sa aj menšie,“ priblížil Visolajský na margo zbierania výpovedí. Presné počty zatiaľ jednotliví predsedovia základných odborových organizácií LOZ uviesť nechceli. „Keďže ide o celoslovenskú akciu LOZ, čísla za jednotlivé nemocnice nezverejňujeme, oficiálne ich zverejní LOZ centrálne za všetky nemocnice koncom septembra, vtedy budeme vedieť počty výpovedí,“ uviedol pre TASR Ján Sýkora z Detského ústavu Národného ústavu srdcovocievnych chorôb v Bratislave.

Visolajský opätovne pripomenul, že odborári trvajú na splnení všetkých ôsmich požiadaviek. „To, že sú opodstatnené, priznávajú zdravotnícki analytici aj samotná vláda. Doteraz zo strany vlády neboli však podniknuté kroky na ich splnenie,“ poznamenal. Ďalšie rokovania k téme sa podľa jeho slov od 19. augusta neuskutočnili.
Návrhu zvýšenia platov lekárov, ktorý požaduje LOZ, podľa ministerstva zdravotníctva nie je možné vyhovieť. MZ tiež poukazuje na to, že spolu s rezortom financií navrhli zvýšiť platové koeficienty lekárov v ústavných zariadeniach, zvýšiť plat podľa počtu odpracovaných rokov a započítavať medzi odpracované roky aj časť materskej a rodičovskej dovolenky.

„Požiadavky Petra Visolajského však obsahujú nárasty platov lekárov až o 216,4 percenta pri lekároch bez špecializácie a až o 123,1 percenta pri lekároch so špecializáciou a s praxou 40 rokov,“ uviedol rezort. Dodal, že LOZ chce, aby mal lekár so špecializáciou a 40-ročnou praxou základný plat vyše 5800 eur, čo predstavuje oproti súčasnosti o asi 3200 eur viac. Lekár bez špecializácie a s praxou 40 rokov by mal podľa požiadavky základný plat vyše 4400 eur, teda o takmer 3100 eur viac ako dnes.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This