Ortopedický magazín logo

Reklama

Beriete deti na hory? Tipy, ako ich chrániť pred úrazmi, omrzlinami a podchladením

Zima nás láka pobaliť celú rodinu, vyraziť na hory a nadýchať sa čerstvého horského vzduchu. Lyže, sánky, korčule či stavanie snehuliakov, to všetko so sebou prináša kopec zábavy. Zimné mesiace sú však aj nebezpečné, najmä pre tých najmenších. Viete, ako ich ochrániť pred prípadným zranením alebo podchladením? 

Pozor na nepríjemné pády

Čím viac snehu, tým viac zábavy. A niekedy aj viac zranení. Či už vaše ratolesti stoja na lyžiach a korčuliach prvýkrát, alebo majú za sebou nejaké skúsenosti, pád môže prísť kedykoľvek. Podľa štatistík NCZI z roku 2018, až 57 % hospitalizácii po úrazoch zapríčinili pády.  

Pri lyžovaní môže dôjsť k zlomeninám zápästí, vykĺbeným ramenám alebo poraneniam kolien. Pošmyknutie na korčuliach zas môže priniesť otrasy mozgu a takisto rôzne zlomeniny. Pri sánkovačke si deti dokážu vyraziť dych, naraziť rebrá alebo vykrútiť nohy do neprirodzených polôh a natiahnuť alebo potrhať si väzy v kolenách.   

zdroj: Envato Elements

Ako predchádzať zraneniam detí pri športe?

Je správne, že už odmalička vedieme deti k športu. Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých pravidiel ich zároveň ochránime pred zraneniami a prípadným budúcim strachom, nechuťou alebo demotiváciou. Keď najbližšie vyrazíte športovať, vyskúšajte tieto tipy:

 • lyžiarska helma ako základ – pri lyžovaní, ale aj korčuľovaní vždy nasaďte svojim deťom prilbu. Spoľahlivo ich ochráni pred poranením hlavy a otrasom mozgu. Vo viacerých krajinách vás bez prilby na zjazdovku ani nepustia. Výstroj doplňte chráničom chrbtice, lyžiarskymi okuliarmi a rukavicami so spevnenou ochranou zápästí, 
 • zoznámte sa so svahom – vaša prvá jazda s deťmi by mala byť zoznamovacia. Preveríte si svah, jeho nebezpečné časti a ako je zjazdovka upravená, či sa niekde nenachádzajú ľadové plochy. Vytipujete si miesto na bezpečný oddych, ak je zjazdovka pridlhá. Nováčikom odporúčame lyžovať sa len na svahu určenom pre deti,
 • skontrolujte ľad  ak pri korčuľovaní využívate prírodné jazerá, presvedčte sa, že sú dostatočne zamrznuté a ľad je pevný. Mrznúť by malo aspoň 3 – 4 dni vkuse, až potom sa vyberte na jazero, 
 • skontrolujte výbavu pred sezónou – skôr, ako vyrazíte na týždňovú zimnú dovolenku, zhromaždite výbavu celej rodiny na jedno miesto a postupne sa presvedčte, či je viazanie lyží bezpečné, či nie sú poškodené lyžiarky a skontrolujte stav sklzníc,  
 • sánkujte sa na prázdnom svahu – pri sánkovaní vyberte miernejší svah a taký, kde vám v ceste nebudú stáť žiadne stromy, kamene alebo iné prekážky. Presvedčte sa, že sa deti nesánkujú hlavou napred, ani pri tom neležia na hrudi. 
 • vždy majte deti na dohľad – najmenšie deti (do 5 rokov) pri športových začiatkoch sprevádzajte, pri starších sa presvedčte, že ich máte stále na dohľad. Môžete k nim hneď dobehnúť, ak sa čokoľvek prihodí. 

Pády na cestách a chodníkoch

S nebezpečnými pádmi sa nestretáve len pri športe, šmyknúť sa môžete aj na chodníku či na ceste. V roku 2018 v rámci úrazov zapríčinených pádmi bolo evidovaných viac ako 46 000 hospitalizácií, z toho 11 % predstavovali práve pády na ulici a  na cestách. 

Aké zranenia najčastejšie prinášajú úrazy pri pádoch? Dominujú poranenia hlavy (20,2 %), kolena a predkolenia (19,4 %) alebo aj bedra a stehna (17 %). Len málo sa objavuje zranenie krku (1.1%) a členkového kĺbu a nohy (2 %).

Ako chrániť deti pred podchladením a omrzlinami?

Pády nie sú jediná vec, ktorá vašim potomkom v zime hrozí. Chladné počasie najviac vplýva na starších ľudí a na deti. Predtým, než sa spoločne vyberiete von, doprajte deťom malú desiatu. Kalórie im dodajú energiu do mínusových teplôt. Takisto im natrite tvár opaľovacím krémom. Myslíte si, že sa v studenom januári nemôžu spáliť? Omyl! Biely sneh odráža až 85 % slnečných lúčov.

Najdôležitejšou súčasťou výbavy detí do studeného zimného šantenia je teplé oblečenie. Oblečte ich tak, aby sa cítili pohodlne a zároveň boli dostatočne chránené pred mrazom a podchladením:

 • vrstvite oblečenie – oblečte svoje deti do viacerých vrstiev a presvedčte sa, že majú zakrytú hlavu, krk a ruky. Bábätkám a veľmi malým deťom oblečte vždy o jednu vrstvu viac, než ako si obliekajú dospelí, 
 • vlna vždy zahreje  vrchné oblečenie musí byť odolné voči vetru, snehu a dažďu. Ideálne sú vlnené svetre, teplé tričká a dlhé spodné prádlo, napríklad aj z merino vlny. Oblečenie doplňte teplými ponožkami a pevnými zimnými topánkami, v ktorých sa deťom nebude šmýkať,
 • kontrolujte, či je deťom teplo – keď sú deti vo víre zábavy, zabúdajú aj na zimu. Vy ale nezabúdajte a pravidelne kontrolujte, či nie sú mokré alebo studené. So staršími deťmi si môžete dohodnúť pravidelné polhodinové hlásenia. 
 • dajte im napiť – v chladnom zimnom počasí deti pri dýchaní strácajú viac vody z tela. Pravidelne im dávajte piť, ponúknite ich teplým čajom a zoberte ich napríklad na polievku. 
 • všímajte si nebezpečné príznaky – znakom omrzlín je bledá, sivá alebo pľuzgierovitá pokožka na ušiach, nose, prstoch rúk a nôh. Myslíte si, že vaše dieťa má omrzliny? Preneste ho do tepla a postihnuté miesto ponorte do teplej (nie horúcej) vody. Podchladenie sa prejavuje triaškou, nezrozumiteľnou rečou a neobvyklou neobratnosťou. V prípade podchladenia okamžite volajte linku 112.
zdroj: Envato Elements

Nie je predpísaný žiadny presný čas, ktorý majú deti stráviť vonku počas zimných hier a športov. Ak sa zima pre ne stane nepríjemnou, je načase ísť dnu, do tepla. Niekedy však všetko, čo potrebujú, je len teplejší pár rukavíc. Všímajte si, čo vaše deti potrebujú, naučte ich správať sa pri zimných športoch a zimné radovánky si všetci užijete zdraví a šťastní.  

Redakcia, zdroj: NCZI.sk, uvzsr.sk

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This