Ortopedický magazín logo

Reklama

Ochorenie mozgu: Výskyt záhadnej neurologickej choroby v Kanade

Výskyt záhadnej neurologickej choroby v Kanade

Lekárov a zdravotný personál v provincii New Brunswick v Kanade začiatkom roka 2021 informovali o monitorovanom zhluku 43 prípadov neurologických ochorení s dosiaľ neznámou príčinou. Päť ľudí zomrelo na komplikácie spojené s tajomnou chorobou a doktori zatiaľ majú viac otázok ako odpovedí. Čo ochorenie spôsobuje? 

Záhadne ochorenie mozgu prvýkrát identifikovali v roku 2015 a odvtedy počet ochorení výrazne stúpal. V roku 2020 bolo nahlásených až 24 nových prípadov a zatiaľ 6 v roku 2021. Medzi hlavné príznaky nového neurologického ochorenia patria najmä kŕče, strata pamäti, halucinácie a nevysvetliteľné bolesti. Toto všetko sú relatívne časté príznaky rôznych existujúcich ochorení, preto môže ľahko dôjsť k nesprávnej diagnóze úzkosti alebo depresie. 

Ochorenie mozgu postihuje všetky vekové skupiny a v priebehu 18 až 36 mesiacov sa postupne zhoršuje. Pacienti začínajú pociťovať úbytok kognitívnych schopností, úbytok svalov, slintanie a klepanie zubov. Viacerí opisujú aj halucinácie, vrátane pocitu, že sa im po pokožke plazí hmyz. Pacienti musia prejsť mnohými diagnostickými vyšetreniami, rozsiahlou štúdiou histórie ich predchádzajúcich ochorení a testov, aby sa vylúčili ďalšie potenciálne choroby (infekcie, demencia, neurodegeneratívne poruchy a autoimunitné stavy).

Podobnosť s Creutzfeld-Jakobovou chorobou

Medzi prvými diagnózami vyššie spomínaných príznakov patrila najmä Creutzfeld-Jakobova choroba (ďalej CJch). CJch patrí medzi prionové ochorenia (smrteľné neurodegeneratívne ochorenia), postihujúce tak ľudí, ako aj zvieratá. Medzi hlavné príznaky CJch patrí napríklad aj strata pamäti, problém so zrakom a nekontrolovateľné trhavé pohyby. 

Je to relatívne zriedkavé ochorenie, ktoré je spôsobené abnormálne zloženými proteínmi – prionmi. Napriek tomu, že sa príznaky CJch zhodujú s príznakmi identifikovanými pri tomto novom ochorení, bola CJch po dodatočných testoch ako diagnóza vylúčená. Lekári v provincii New Brunswick boli poučení, aby venovali špeciálnu pozornosť pacientom s príznakmi podobnými CJch.

záhadné ochorenie v Kanade
Všetky prípady nového ochorenia pochádzajú z kanadskej provincie New Brunswick.

Dedičnosť verzus lokalita

Všetky prípady nového ochorenia pochádzajú z provincie New Brunswick (franc. Nouveau-Brunswick), ktorá má viac ako tri štvrte milióna obyvateľov a nachádza sa severovýchodne od amerického štátu Maine. Práve z dôvodu, že sa všetky prípady spájajú s jednou konkrétnou oblasťou, je možnosť, že by sa jednalo o genetické ochorenie nepravdepodobné. 

Vedci sú presvedčení, že nákaza môže pochádzať z vody, potravy alebo vzduchu a pracujú na zistení, či existuje spoločná súvislosť s prípadmi alebo akýmikoľvek environmentálnymi príčinami vrátane vodných zdrojov, rastlín a hmyzu. Do dnešného dňa nebolo toto ochorenie nahlásené v žiadnej inej oblasti v Kanade.

Výskumná skupina a ich predbežné zistenia

Pre výskum tejto záhadnej choroby bol zostavený tím vedcov na čele s neurológom Alierom Marrerom z Univerzitného nemocničného centra Dr. Georges-L.-Dumont z Monctonu. Tím vykonal už niekoľko testov a vyšetrení vrátane 3 pitiev, na základe ktorých vylúčil možnosť, že sa jedná o prionové ochorenie. 

Mnoho vedcov v tíme bolo prekvapených, keďže všetky prvotné príznaky ukazovali práve tým smerom. Podľa Neila Cashmana, profesora na University of British Columbia a zároveň člena výskumnej skupiny, sa teraz vedci sústreďujú na vyšetrovanie príčiny, ktorou môže byť úplne nové ochorenie alebo niekoľko rôznych porúch, ktoré sú už známe.

Môžeme očakávať rozšírený výskyt neurologických ochorení aj v budúcnosti?

Podľa vedcov sa jedná o unikátny objav nového neurologického ochorenia, ktoré je odolnejšie ako akékoľvek iné ochorenie za posledných 20 rokov. Je preto teda malá pravdepodobnosť, že by sa podobné choroby mali v budúcnosti vyskytovať častejšie. 

Vedci sa momentálne sústredia najmä na ďalší výskum, ktorý by im mal pomôcť určiť presnú príčinu ochorenia. Pre nedostatok informácii je náročné definovať syndrómy a vedci takisto pripúšťajú, že mnohé už zistené syndrómy môžu vyplývať aj z iných ochorení, ako napríklad rakovina, demencia a podobne.

Neurológia je aj jedna z vedných disciplín, ktorá vo veľkej miere odhaľuje frustrujúcu realitu medicíny: diagnostika pacienta môže byť náročná a je to úloha prešpikovaná neznámymi. Neurológovia môžu často nasadiť niekoľko liečebných postupov, i keď nie je jasná príčina ochorenia a potom sa pacient náhle zotaví.

Vzhľadom na nedostatok informácii a absenciu účinnej liečby na túto zatiaľ záhadnú chorobu, úrady radia verejnosti neprepadať panike. Kanadské zdravotnícke úrady už stihli upozorniť lekárov na túto novú diagnostickú možnosť, keď sa u pacienta vyskytnú určité príznaky, a tak prispievajú aj k väčšej informovanosti a skoršiemu zachyteniu aktívnych prípadov nového ochorenia.

Redakcia

Zdroje:

Science News

CBC

Faculty of Medicine, the UNIVERSITY of British Columbia 

ČESKÁ A SLOVENSKÁ NEUROLOGIE A NEUROCHIRURGIE

https://www.csnn.eu/specialist-agreement

 

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This