Ortopedický magazín logo

Reklama

Objavili sa falšované balenia liekov proti rakovine

Objavili sa falšované balenia liekov proti rakovine

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) stiahol z trhu jednu šaržu lieku, ktorý sa používa pri liečbe rakoviny krvi u dospelých. Ide o liek Imbruvica 140 mg tvrdé kapsuly, č. šarže: KIS0400 (exp. 08/2023). Dôvodom je, že sa objavili falšované balenia týchto liekov. Ich výskyt bol zachytený v legálnom distribučnom reťazci. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková. 

„Je len veľmi malá pravdepodobnosť, že sa u pacientov nachádza falšované balenie lieku, keďže lekárnik má povinnosť pri výdaji lieku overovať pravosť lieku,“ povedala hovorkyňa. ŠÚKL doposiaľ identifikoval dve podozrivé balenia liekov.

Falšované balenia boli odhalené v rámci distribučného reťazca systémom overovania bezpečnosti liekov. ŠÚKL preto nariadil stiahnutie danej šarže z úrovne distribučných spoločností, lekární, zdravotníckych zariadení a pacientov.

Pacienti, ktorí majú danú šaržu, majú liek vrátiť do najbližšej lekárne. „Nie je potrebné vracať liek do lekárne, v ktorej bol liek vydaný. Pacientovi bude balenie vymenené za inú šaržu,“ doplnila Jurkemíková. Kontaktovať tiež možno ŠÚKL na telefónnom čísle 0911 98 42 98.

Dostupnosť lieku podľa ŠUKL nie je ohrozená. Na trhu sú k dispozícii iné šarže lieku.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This