Ortopedický magazín logo

Reklama

Nové rady od hygienikov: Vo verejnej doprave sa neodporúča jesť, piť a rozprávať sa

Vo verejnej doprave sa neodporúča jesť, piť a rozprávať sa

Foto: ilustračné, Envato Elements

Pri preprave verejnou dopravou sa neodporúča jesť, piť a rozprávať sa medzi spolucestujúcimi, ktorí spolu nežijú v jednej domácnosti. Pripomenula to Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Cestovať mimo bydliska sa odporúča iba v nevyhnutných prípadoch. „Ak je to možné, cestovné lístky si zabezpečte vopred, v prípade pravidelných ciest využívajte predplatné lístky. Ak je nevyhnutné kupovať si lístok u vodiča, využite bezkontaktnú platbu, ak to dopravca umožňuje,“ uviedla Račková.

ÚVZ ľuďom odporúča cestovať v čase mimo špičky. Na zastávkach je vhodné udržovať čo najväčší odstup od ostatných ľudí. V uzavretých priestoroch autobusových a železničných staníc je podľa ÚVZ dôležité sa zdržiavať len na nevyhnutný čas. „Nezabúdajte, že vo vozidlách verejnej dopravy je povinné nosenie respirátora, čiže v MHD, ale aj v prímestských a diaľkových autobusoch a vo vlakoch. Snažte sa čo najmenej dotýkať povrchov vnútri vozidiel. Usádzajte sa čo najďalej od iných pasažierov,“ vymenovala Račková.

Nie je vhodné rozprávať sa so spolucestujúcimi, ktorí spolu nežijú v spoločnej domácnosti. Odporúčané je tiež minimalizovať čas strávený v MHD. „Najmä na kratších vzdialenostiach nejedzte a nepite. V prípade dlhších ciest si pred občerstvením vydezinfikujte ruky. Respirátor si nasaďte ihneď potom, ako dojete či dopijete,“ dodala Račková.

Počet úmrtí sa zvýšil o 77

Prostredníctvom 4421 vykonaných RT-PCR testov odhalili v sobotu (3.4.) na Slovensku 620 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 77. Pribudlo aj 2477 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (180). Po ňom nasledovali Košický (138), Prešovský (104), Trenčiansky (86), Bratislavský (52), Trnavský (29), Nitriansky (26) a Banskobystrický (5) kraj. Je medzi nimi 301 mužov a 319 žien.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2827 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2627 ľudí. Na JIS je 257 pacientov. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 337 osôb.

Celkový počet úmrtí na ochorenie COVID-19 je 10.025 a celkový počet úmrtí s týmto ochorením je 1861.

Prvou dávkou vakcíny bolo na Slovensku zaočkovaných 753.997 osôb, za sobotu pribudlo 6699 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 263.906 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 164 ľudí.

Zdroj: TASR

Foto:

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This