Ortopedický magazín logo

Reklama

NOÚ: Transplantačná jednotka má 30 rokov, bude mať rekordný počet transplantácií

Bratislava 1. decembra (TASR) – Transplantačná jednotka v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) oslavuje 30 rokov. Vykonala viac ako 1850 transplantácií kmeňových krvotvorných buniek, tento rok sa v nej podarí vykonať rekordných 90 transplantácií. TASR o tom informovala hovorkyňa ústavu Patrícia Kubicová.

„V tomto jubilejnom roku sa nám podarilo vykonať rekordný počet transplantácií. Transplantačný program sme obohatili o haploidentické alogénne transplantácie, kde sú darcami súrodenci, deti alebo rodičia pacienta. Podarilo sa nám tiež naplniť ambiciózny cieľ, vykonávať transplantácie u pacientov s neonkologickými diagnózami, konkrétne u pacientov so sklerózou multiplex,“ priblížil prednosta Kliniky onkohematológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NOÚ Ľuboš Drgoňa.

Ide o druhé najväčšie transplantačné pracovisko na Slovensku, kde ročne podstúpi transplantáciu približne 70 až 80 pacientov s malígnymi lymfómami, akútnymi a chronickými leukémiami a myelómami. „V 80 až 90 percentách prevažovali autológne transplantácie, teda transplantácie pomocou vlastných krvotvorných kmeňových buniek. Zvyšných desať percent predstavovali alogénne príbuzenské transplantácie, teda transplantácie od darcu z rodiny,“ vysvetlila hovorkyňa.

Riaditeľ ústavu Tomáš Alscher podotkol, že v NOÚ je na prvom mieste kvalitná liečba a starostlivosť o pacientov. Zároveň poďakoval všetkým zdravotníkom, ktorí sa už 30 rokov s nasadením starajú o pacientov.
Transplantačný a lymfómový program zameraný na nádorové ochorenia krvi a krvotvorných orgánov v NOÚ založili v roku 1992 primár Peter Fuchsberger a Ján Lakota. „Prvú autológnu transplantáciu krvotvorných buniek, pri ktorej je pacient sám sebe darcom, vykonali v decembri 1992. Išlo o prelom v slovenskej onkologickej medicíne,“ ozrejmila Kubicová.

Transplantačná jednotka bola v roku 2015 kompletne zmodernizovaná a zaradila sa tak medzi moderné pracoviská tohto druhu v Európe. „Kompletná obnova pracoviska sa podpísala pod zvýšený počet izieb, zo štyroch na šesť, čo umožnilo vyliečiť viac pacientov. Moderná technológia prispela k významnej zmene režimu na transplantačnej jednotke, vďaka ktorej sa mohli sprístupniť návštevy rodiny a blízkych u väčšiny pacientov,“ doplnila hovorkyňa.

Zdroj: TASR
Foto: www.nou.sk

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This