Ortopedický magazín logo

Reklama

Niektorým nemocniciam neboli vyplatené výdavky za hospodársku mobilizáciu

Niektorým nemocniciam neboli vyplatené výdavky za hospodársku mobilizáciu

Niektorým nemocniciam neboli vyplatené výdavky, resp. finančné prostriedky za február až apríl tohto roka. Ide o nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS), ktorá o tomto stave informovala. Určené boli na hospodársku mobilizáciu v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu na zabezpečenie riešenia druhej vlny pandémie koronavírusu. 

Asociácia nemocníc Slovenska tvrdí, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podklady spracovalo a zaslalo v polovici mája na podpis o uvoľnenie prostriedkov Ministerstvu financií SR.

Tieto prostriedky v tejto dobe chýbajú v rozpočtoch nemocníc a dostávajú ich do situácií, keď nemajú na včasné uhrádzanie záväzkov voči dodávateľom, čo následne spôsobuje problémy pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ uviedol riaditeľ Kancelárie ANS Miroslav Valaštík.

V tejto súvislosti sa obrátila aj na ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO).

Nemocniciam neboli vyplatené výdavky

Ako v reakcii pre TASR uviedol tlačový odbor Ministerstva financií SR, rezort zaslal žiadosti o uvoľnenie prostriedkov na úhradu výdavkov subjektom hospodárskej mobilizácie za mesiace február až apríl 2021 v sume 48.366.025 eur, a to 24. mája a 9. júna.

„MF SR požadovanú sumu akceptovalo a rozpočtovým opatrením z dňa 14. júna 2021 uvoľňuje danú sumu pre Ministerstvo zdravotníctva SR“. Takto na situáciu reagoval rezort financií.

Asociácia nemocníc Slovenska sa ešte v marci vyjadrila, že odmieta diskrimináciu vybraných slovenských nemocníc. Reagovala tak na zámer využiť prostriedky z Plánu obnovy na investície do vybraných nemocníc, ktorých zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva.

,,Z veľkej časti slovenských pacientov, ktorí majú tú smolu, že žijú v regióne s „neštátnou“ nemocnicou robí občanov druhej kategórie. Títo pacienti si nezaslúžia nové alebo zrekonštruované budovy nemocníc a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť ?“ vyjadrila sa vtedy asociácia.

Zdroj: TASR, ANS

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This