Ortopedický magazín logo

Reklama

Nie sú zaočkovaní, ale skúšajú získať potvrdenie o očkovaní podvodom

Skúšajú získať potvrdenie o očkovaní podvodom

Tlačová agentúra TASR informuje o mnohí nezaočkovaní skúšajú  získať potvrdenie o očkovaní podvodom. Na túto skutočnosť upozornila prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková. Vysvetľuje, že dokumenty, ktoré títo ľudia predkladajú nie je možné overiť. 

Na Slovensku sa zvyšuje sa počet občanov, ktorí nie sú zaočkovaní, ale chcú podvodným spôsobom získať potvrdenie o absolvovaní očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Prezidentka SVLS priblížila, že takíto ľudia predkladajú rôzne druhy potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Nie je však možné overiť, či pochádzajú z vakcinačného centra, pretože každé centrum vydáva vlastný typ potvrdenia.

„SVLS preto upozorňuje zdravotníckych pracovníkov, ktorí očkovaciu látku proti COVID-19 občanovi nepodali, aby nevykonávali žiadne záznamy do medzinárodného očkovacieho preukazu,“ zdôraznila Monika Palušková.

Spoločnosť poukázala na to, že administratívny úkon vykoná a je zaň plne zodpovedný očkujúci lekár. Pokiaľ by bol na iných zdravotníkov vyvíjaný nátlak, je potrebné kontaktovať políciu, upozornila.

V prípade, že o to občan požiadal, vakcinačné centrá podľa spoločnosti všeobecných lekárov musia zapísať a potvrdiť očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

„Vzťahuje sa na ne aj povinnosť zaznamenať očkovanie, opečiatkovať a vlastnoručne podpísať záznam do medzinárodného očkovacieho preukazu, ak zdravotnícki pracovníci centra očkovanie indikovali, vykonali a ak o to občan požiada,“ podotkla Palušková. Podľa prezidentky spoločnosti sa takáto zodpovednosť nemôže preniesť na žiadneho iného zdravotníckeho pracovníka, ktorý očkovanie nevykonal.

Medzinárodný očkovací preukaz vydaný na Slovensku je v slovenskom, anglickom a francúzskom jazyku.

Očkovanie na Slovensku

Na Slovensku sa prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 zaočkovalo 1.403.277 ľudí, za predchádzajúci deň pribudlo 14.102 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 663.850 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 10.685 ľudí.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This