Ortopedický magazín logo

Reklama

Nie je kosť ako kosť. Poznáte päť základných typov ľudských kostí?

Poznáte jej päť základných typov ľudských kostí?

Dospelá ľudská kostra sa skladá z 206 rôznych kostí, ktoré tvoria pevnú sústavu nášho organizmu spolu s chrupavkami, kĺbmi, svalmi a šľachami. Niektoré plnia ochrannú funkciu našich orgánov, iné nám umožňujú komplexný pohyb, či absorpciu určitej miery záťaže a, najmä, udržujú pevný tvar tela. Poznáte päť základných typov ľudských kostí?

Kosti sa skladajú z troch hlavných častí. Z kompaktného kostného tkaniva alebo vonkajšej tvrdej ochrannej vrstvy, z hubovitého kostného tkaniva, ktoré má podobnú štruktúru ako špongia, a zo subchondrálneho kostného tkaniva nachádzajúceho sa na koncoch každej kosti, ktoré je zväčša pokryté chrupavkou. Kosti sú prepojené pohyblivým spojom (kĺbom) alebo nepohyblivým spojom (väzivom, chrupkou alebo kostným tkanivom).

Je náročné zapamätať si všetkých 206 kostí, a preto sa pozrieme na päť základných rozdelení a typov, a najmä na funkcie, ktoré v našom tele spĺňajú. Tu je päť základných typov ľudských kostí.

  1. Dlhé

Kosti, ktoré sú dlhšie ako širšie, môžeme nazvať dlhými kosťami. Sú to kosti tvorené najmä z kompaktného kostného tkaniva a spravidla mávajú jeden alebo oba konce epifýzy (objemnejšia časť než driek kosti), často tvorené z hubovitého kostného tkaniva. Vnútro takejto kosti je tvorené kostnou dreňou. Na umožnenie rastu v detstve tieto kosti obsahujú aj rastové chrupavky. Takouto kosťou je na príklad stehenná kosť, ktorá je zároveň najväčšia v tele.

  1. Krátke

Krátke kosti sú približne rovnako dlhé, hrubé aj široké. Majú takmer kockatý tvar, pozostávajú prevažne z hubovitého kostného tkaniva a ich povrch je z malej vrstvy kompaktného kostného tkaniva. Tieto kosti sa nachádzajú napríklad v zápästí.

  1. Ploché

Ploché kosti sú zväčša zaoblené, ploché a tenké. Z plochej kosti je hrudník a väčšina lebečných kostí. Niektoré lebečné kosti však obsahujú okrem bežných kostných tkanív aj vzduchom vyplnené dutiny (pneumatizované kosti).

  1. Nepravidelné kosti

Všetky kosti, ktoré nemožno zaradiť do inej skupiny, patria do skupiny nepravidelných kostí. Skladajú sa zväčša z hubovitého kostného tkaniva obaleného v tenkej vrstve kompaktného kostného tkaniva, podobne ako krátke kosti. Plnia funkciu vstrebávania záťaže a skladajú sa z nich stavce v chrbtici, ale aj niektoré časti lebky

  1. Sesamoidné kosti

Sesamoidné kosti majú plochý, hrachovitý tvar a nachádzajú sa v šľachách a kĺboch. Plnia funkciu fixácie vzdialenosti úponov šliach a kostí, čím skvalitňujú biomechaniku tela. Príkladom je malá kosť z vnútornej strany šľapy priamo pod kĺbom palca. Táto kosť nepodlieha bežným poraneniam kostí, poškodenie skôr vyplýva z preťaženia.

Sumár

Dlhá kosť – je dlhšia ako širšia, s väčším zakončením oproti drieku kosti

Krátka kosť – kosť v tvare kocky s približne rovnakou dĺžkou, šírkou a hrúbkou

Plochá kosť – tenká zakrivená kosť, chráni vnútorné telesné orgány

Nepravidelná kosť – kosť rôznych tvarov, ktorá chráni organizmus pred záťažou

Sesamoidná kosť – malá okrúhla kosť, zabudovaná do šliach

 

Sarah Kaliska

Zdroj: Johns Jopkins Medicine

US National Cancer Institute

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This