Ortopedický magazín logo

Reklama

Neohrozujte svojho zubného lekára zatajením informácií o zdravotnom stave

Neohrozujte svojho zubného lekára zatajením informácií o zdravotnom stave

Zubní lekári nemajú prístup k všetkým informáciám o chorobách ošetrovaného pacienta, tvrdí SKZL. Foto: Envato Elements

Zubní lekári sa stretávajú s tým, že ich pacienti neoboznámia so svojou diagnózou. Takéto nezodpovedné konanie predstavuje riziko prenosu nákazy na lekára a celý dentálny tímu. Špecialistka externej komunikácie Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Lujza Hanová, hovorí, že zubní lekári nemajú možnosť vidieť takéto diagnózy ani v systéme eZdravie. Preto je dôležité, aby pacient neohrozoval zubného lekára zatajením onformácií.
Zubní lekári nemajú osobitnú právnu úpravu, ktorá by upravovala ich postup pri ošetrovaní pacientov, ktorí môžu byť nositeľmi prenosných ochorení. Komora zubných lekárov tvrdí, že na Slovensku by malo žiť takmer 10.000 ľudí pozitívnych na HIV. Štatistiky však hovoria približne len o 1900 pacientoch.
,,Je jednoznačne dokázané, že prvé zmeny u seropozitívnych pacientov sa vyskytujú v ústnej dutine a sú založené na zmene pomeru zloženia mikroorganizmov. Zároveň v počiatočnom štádiu zmeny na tkanivách ústnej dutiny nemajú typický klinický obraz, prejavujú sa ako mnohé iné, najmä zápalové zmeny,“ povedala Lujza Hanová zo SKZL.
Komora pripomína, že že pacienti najmä pri včasnej diagnostike základného ochorenia potrebujú neustálu starostlivosť, najmä znížiť riziko pôsobenia infekcie.
Zubný kaz a zápalové ochorenia parodontu sú chronické neprenosné infekčné ochorenia. Je však dokázané, že ich prevencia a včasná liečba eliminujú komplikácie, najmä terapeutické riešenia chirurgickou metódou.
,,Zmeny v ústnej dutine, napríklad u HIV infikovaného pacienta, sú mnohotvárne a vyžadujú vedomosti a skúsenosti, ktoré zahŕňa špecializačná certifikovaná príprava z ochorení ústnej sliznice,” zdôraznila hovorkyňa komory.
Komora doposiaľ neeviduje žiadnu sťažnosť na odmietnutie ošetrenia, napríklad HIV pozitívneho pacienta, hoci podľa SKZL sú indície, že sa tak deje.

HIV pozitívni na Slovensku

Slovensko patrí podľa Úradu verejného zdravotníctva k členským štátom Európskej únie s najnižšou ročnou incidenciou HIV infekcie. V poslednom desaťročí však pozoruje vzostupný trend vo výskyte nových prípadov HIV infekcie. Rýchlo stúpa aj počet ľudí žijúcich s HIV infekciou (1036 občanov Slovenskej republiky žijúcich s HIV infekciou k 31.10.2020). 

V roku 2019 (rovnako aj v r.2018) bol zaznamenený najvyšší výskyt nový ch prípadov HIV v jednom kalendárnom roku. Aj od 1.1.2020 do 31.10.2020 bol v Slovenskej republike zaznamenaný nadpriemerný počet novo diagnostikovaný ch prípadov HIV infekcií. Na celkovom počte nových prípadov sa opäť (ako v roku 2019) významne podieľali prípady diagnostikované u cudzincov pri ich pobyte na Slovensku.

U občanov Slovenskej republiky bolo od 01.01.2020 do 31.10.2020 diagnostikovaných a epidemiologicky vyšetrených 58 nových prípadov HIV infekcie. Konkrétne 55 mužov a 3 ženám)  V tomto období bolo diagnostikované a hlásené 1 prípad syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a 1 úmrtie pacienta s HIV infekciou.

Redakcia, TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This