Ortopedický magazín logo

Reklama

Nemocnica Poprad prejde rozsiahlou rekonštrukciou za viac ako 42,2 milióna eur

Poprad 5. marca (TASR) – Nemocnica Poprad splnila podmienky podpory a získa na komplexnú obnovu a prestavbu z plánu obnovy viac ako 42,2 milióna eur. Financie budú využité na rekonštrukciu majetkovej infraštruktúry a technického vybavenia, ako aj zníženie energetickej náročnosti nemocnice.

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda, v prípade možnosti zapojenia sa do projektu z Plánu obnovy a odolnosti SR ide pre popradskú nemocnicu o jedinečnú a neopakovateľnú možnosť na získanie finančných prostriedkov.

„Nemocnica je totiž jedinou štátnou všeobecnou nemocnicou, ktorá je zároveň akciovou spoločnosťou a jej jediným akcionárom je štát, v mene ktorého koná ministerstvo zdravotníctva. Obchodná spoločnosť nie je naviazaná na štátny rozpočet a nemá možnosť použiť kapitálové výdavky. Jediný externý zdroj financovania pre popradskú nemocnicu doteraz predstavovali finančné prostriedky z eurofondov, ktorých možnosti sú obmedzené a nemocnica ich niekoľkokrát úspešne využila,“ povedala Galajda.

Rekonštrukcia sa podľa nej dotkne konkrétne 349 zrekonštruovaných lôžok na desiatich poschodiach. Po rekonštrukcii bude nemocnica disponovať 452 lôžkami.

Cieľom projektu je podľa hovorkyne zabezpečenie kvalitnej zdravotnej starostlivosti, ktorá bude orientovaná na pacienta, zatraktívnenie pracovného prostredia pre personál, zvýšenie komfortu pre pacienta a personál a zníženie rizika nozokomiálnych nákaz.

„Realizáciou projektu sa vytvorí vhodné prostredie pre vykonávanie modernej medicíny, čím sa zatraktívni prostredie pre špičkových odborníkov, ktorí budú mať záujem pôsobiť v nemocnici,“ doplnila Galajda.
Rekonštrukcia nadväzuje na rekonštrukciu gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, vybudovania jednotky resuscitačnej starostlivosti o novorodencov (JRNS), rekonštrukciu a prístavbu urgentného príjmu II. typu, nadstavbu strojovne vzduchotechniky a chladenia a vybudovanie bezbariérového prístupu a výťahov.

Predpokladané investície predstavujú sumu 42.262.620 eur bez DPH z prostriedkov plánu obnovy.
Výstavba popradskej nemocnice siaha do 60. a 70. rokov minulého storočia. Základný kameň nemocnice v Poprade bol položený 29. mája 1965 a v roku 1971 bola otvorená nová poliklinika, ku ktorej v roku 1974 pribudla nemocnica II. typu. Budovy a infraštruktúra tejto nemocnice doteraz neprešli komplexnou rekonštrukciou, ktorá je dnes nevyhnutná pre ďalšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti na úrovni 21. storočia.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This