Ortopedický magazín logo

Reklama

Nemecko hlási 21 prípadov krvných zrazenín po podaní vakcíny od AstraZenecy

Fakultná nemocnica v Münsteri, Nemecko

Foto: ilustračné, Fakultná nemocnica v Münsteri, Nemecko, Envato Elements

Inštitút Paula Ehrlicha, ktorý je v Nemecku zodpovedný za schvaľovanie a kontrolu očkovacích látok, tvrdí, že dostal správy o 21 prípadoch zriedkavých krvných zrazenín u ľudí očkovaných nedávno vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Sedem ľudí postihnutých krvnými zrazeninami zomrelo. Informovala o tom agentúra AP s tým, že inštitút jej poskytol spomínané údaje v pondelok prostredníctvom emailu.

Celkovo išlo o 19 žien vo veku 20 až 63 rokov a dvoch mužov vo veku 36 a 57 rokov. Inštitút uviedol, že z 21 prípadov hlásených v Nemecku do 25. marca sa 12 týkalo aj abnormálne nízkej hladiny krvných doštičiek v krvi pacientov.

AP píše, že počas obdobia, na ktoré sa správa odvoláva, v Nemecku zaočkovali prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy 2,27 milióna ľudí. Výskyt neobvyklej formy krvných zrazenín v mozgu primal začiatkom marca niekoľko európskych krajín k dočasnému zastaveniu používania vakcíny od AstraZenecy.

Po preskúmaní lekárskymi odborníkmi Európska agentúra pre lieky (EMA) odporučila, aby sa k informáciám o očkovacích látkach poskytovaných pacientom a lekárom pridali varovania o možných zriedkavých vedľajších účinkoch. Väčšina krajín EÚ odvtedy obnovila používanie tejto vakcíny.

Nemeckí lekári žiadajú dvojtýždňový tvrdý lockdown

Ešte v sobotu nemeckí lekári na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) varovali, že jediný spôsob, ako zabrániť preťaženosti nemocníc v krajine, je dvojtýždňový tvrdý lockdown. Informovala tlačová agentúra DPA.

„Na zabránenie preplnenia jednotiek intenzívnej starostlivosti“ je potrebná kombinácia tvrdého lockdownu, očkovania a testovania, povedal šéf Medzidisciplinárnej asociácie intenzívnej starostlivosti a núdzovej medicíny Christian Karagiannidis pre nemecký denník Rheinischen Post.

Vyzval politikov, aby okamžite zastavili akékoľvek plánované otváranie a uvoľňovanie, pretože počty prípadov nákazy prudko rastú. „Žiadam politikov, aby neopúšťali nemocničný personál,“ dodal Karagiannidis.

Inštitút Roberta Kocha (RKI) pre kontrolu chorôb v sobotu hlásil najvyššiu sedemdňovú incidenciu prípadov infekcie na 100.000 obyvateľov od polovice januára, a to 124,9. V predchádzajúci deň bol tento údaj 119,1. (Ide o počet nových nakazených na 100.000 obyvateľov za týždeň.)

Zmätok v stratégii Berlína na zastavenie šírenia koronavírusu spôsobil nezhody medzi premiérmi 16 nemeckých spolkových krajín – a niektorí z nich odmietajú držať sa plánu na návrat k tvrdšiemu lockdownu v tých oblastiach, kde je miera prípadov nákazy naďalej pomerne nízka.

Nedávny prieskum verejnej mienky však ukázal, že čoraz viac ľudí je znova za sprísňovanie opatrení než za ich uvoľňovanie. Podľa prieskumu stanice ZDF 36 percent opýtaných chce prísnejšie opatrenia a 31 percent si želá zachovať súčasné obmedzenia. Len štvrtina respondentov uviedla, že chce uvoľnenie opatrení.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This