Ortopedický magazín logo

Reklama

NCZI: Najviac hospitalizácií na psychiatrii si vlani vyžiadal alkohol

Bratislava 9. novembra (TASR) – Počet hospitalizácií v psychiatrickej starostlivosti vlani stúpol, a to najmä v mladších vekových skupinách. Najviac hospitalizácií na psychiatrii má na svedomí alkohol. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Na Slovensku vlani v psychiatrickej starostlivosti hospitalizovali 37.482 pacientov. „Najväčší podiel na tom majú, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, poruchy psychiky a správania, ktoré zapríčinilo užívanie alkoholu,“ uviedla hovorkyňa NCZI Veronika Daničová. Jeho podiel pri psychiatrických hospitalizáciách je 25,8 percenta. Druhou najčastejšou skupinou diagnóz boli schizotypové poruchy a poruchy s bludmi s podielom 21 percent.

Medziročne sa podľa NCZI zvýšil počet hospitalizácií najmä u mladých ľudí. „V skupine 15 až 19-ročných o 13,8 percenta, v skupine 20 až 29-ročných o 7,9 percenta a vo vekovej skupine 30 až 44 rokov o 5,4 percenta,“ priblížila Daničová. V ostatných vekových skupinách bolo oproti minulému roku hospitalizácií menej.

Najviac hospitalizovaných mužov pre poruchy súvisiace s užívaním alkoholu pochádzalo z Košického a Trenčianskeho kraja. Najviac žien bolo z Trenčianskeho a Žilinského kraja. „Najčastejšie boli s touto diagnózou hospitalizované slobodné (43,6 percenta) a nezamestnané osoby (38 percent),“ dodala hovorkyňa.

NCZI poznamenalo, že alkohol je na Slovensku dlhodobý problém, ktorý priamo súvisí so samovraždami, smrteľnými dopravnými nehodami či s rodinnými tragédiami. „Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa to počas pandémie ochorenia COVID-19 len zhoršilo. Počas pandemických rokov stúpla celosvetovo spotreba alkoholu, pričom Slovensko so spotrebou 11,1 litra na obyvateľa predčilo nielen európsky priemer, ale takmer dvojnásobne aj svetový,“ doplnila Daničová.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This