Ortopedický magazín logo

Reklama

Navštívili sme Daga: Život je mojou najväčšou motiváciou

Dag Palovič – bývalý moderátor, herec, pokrový hráč a mnoho ďalších. V súčasnosti uznávaný mentálny kouč, ktorý spolupracuje aj s vrcholovými športovcami. Svoje životné skúsenosti zhrnul do knihy Otvor oči, ktorá je návodom ako zmeniť svoj uhol pohľadu a žiť tak šťastný život.

Dag precestoval vyše 50 krajín sveta, aby sa nakoniec usadil v malej dedine s tristo obyvateľmi na strednom Slovensku, kde si pestuje vlastnú zeleninu a ovocie. Venuje sa konzultáciám v oblasti psychológie, psychosomatiky, motivácie a koučingu, meditáciám, práci s energiou či-kung, taojoge, metóde všímavosti a joge.

V auguste tohto roku však prežil vážnu dopravnú nehodu, ktorá mu spôsobila ťažké zranenia po celom tele. Následkom zranení prišiel aj o svoju nohu. Dag však ukazuje celému svetu, že ľudská psychika a vnútorná sila nepoznajú prekážky v boji o život. Boli sme ho preto navštíviť, aby sme sa dozvedli viac o tom ako sa má a aké sú jeho plány do budúcna.

Na úvod otázka, ako sa ti momentálne darí, na čo v týchto dňoch sústrediš svoju energiu a aké sú tvoje ciele v blízkej budúcnosti?

Ciele nemám žiadne. Energiu sústredím do prítomného okamihu. Viac menej pozerám filmy, čítam knižky, cvičím, rehabilitujem, relaxujem a meditujem. Je to veľmi obdobná náplň, každý deň rovnaká.
Ciele už nemám pár rokov. Príjímam veci tak ako idú. Mám svoj zámer. Lebo, keď má človek cieľ, ktorý sa mu nesplní, je z toho frustrovaný a nešťastný. Keď má zámer, tak si užíva cestu.

 

Kto, resp. čo je pre teba v súčasnosti najväčšiou motiváciou a hnacou silou v týchto fyzicky a určite aj psychicky náročných chvíľach ?

Život. Život ako taký a potom mi veľmi pomáha hudba I.M.T. Smile a Ivan Tásler s jeho priateľkou Denisou.

 

Posledné roky si sa venoval mentálnemu koučingu, kde je tvojou úlohou motivovať, predovšetkým športovcov, k čo najvyššiemu výkonu. Predpokladám, že svoje skúsenosti kouča využívaš aj pri zotavovaní sa po ťažkej nehode, kde si už teraz ukázal obrovskú silu. Aké je to motivovať sám seba k podaniu výkonu? Ako by si zhodnotil seba ako svojho žiaka ?

Seba ako svojho žiaka by som zhodnotil ako človeka, ktorý na sto percent robí to, čo zdieľa, šíri a učí. Ako človeka, ktorý má stopercentný pristup k celej situácií. Príde to vždy automaticky. Nemusel som rozmýšľať, čo a ako mám spraviť. Reagoval som v zmysle mojich koučingov. Nemal som ani žiadny výkyv, splín, žiadnu depku, žiaden hnev, ani nenávisť. Tomu človeku, som to odpustil v tej sekunde, ako som sa dozvedel, čo sa stalo a čo spôsobil. Pristupoval som tak, ako to zdieľam. Nemusel som nad tým premýšľať. Dialo sa to a deje sa to celé samé.

 

Viem, že vo všetkom nájdeš nejaké pozitívum. Je niečo, čo ťa nehoda naučila ? V čom ti možno otvorila oči alebo prinútila sa zamyslieť ?

Nehodu si nepamätám, čiže ma nemohla k ničomu priviesť. Spomalí ma trošku tá noha, čo som asi evidentne potreboval. Všetko sa deje pre niečo ale mňa to nezmenilo nijako. V hlave som stále taký, aký som bol predtým. Skrátka, nevnímam to ako chorobu, prekážku ani problém. Beriem to ako fakt, ktorému som sa prispôsobil a žijem ďalej tak rovnako, ako som žil. Aj keď som práve v nemocnici, pre mňa to nie je žiadna prekážka či negatívum. Beriem to tak, ako to je a inak to byť nemôže. Samozrejme, niektoré aktivity nebudem môcť robiť tak, ako som robil doteraz, hlavne tie fyzické. Ale mentálne je v hlave tak, ako to bolo, a to mi stačí.

 

Pevne veríme, že sa čoskoro zotavíš a naďalej sa budeš venovať tomu, v čom si naozaj dobrý. Premýšľal si, že by si rozšíril okruh svojich poslucháčov aj o ľudí, ktorí prišli o zdravie a práve ty by si im ukázal cestu, ako to prijať ?

Myslím si, že ľudia si môžu nájsť veľa informácií a inšpirácii v mojom príbehu a aj v knižkách, ktoré píšem. Mám rozpísané štyri knihy. S koučingom začínam už tento týždeň. Nečakám, kým sa zotavím fyzicky. Športovcom som už oznámil, že prešli dva mesiace od nehody a som pripravený opäť makať. Takže s mojou prácou začínam už teraz a knihy začnem písať, akonáhle sa zlepší stav mojej ľavej ruky, čo môže byť otázka pár týždňov a pokračujem v písaní mojich štyroch knižiek. Vydáva sa aj kniha „Otvor oči“. Myslím, že týmto môžem byť nápomocný aj širokým masám a nie len ľuďom, s ktorými spolupracujem na dennej báze, čo je ťažké, kedže môj čas je obmedzený, resp. kapacity sú obmedzené časom. Moje knihy sú ten najväčší message. A tiež ešte niečo chystáme, ale je to ešte veľmi, veľmi zahmlené. Ale s Ivanom Táslerom pripravujeme veľmi zaujímavý projekt pre ľudí.

 

Na záver, prosím ťa, si pre mnohých aj zdravých ľudí vzorom, čo by si odkázal ale ľuďom, ktori sa dnes snažia „postaviť na nohy“ po nehode či chorobe ? Čo práve teraz potrebujú počuť?

Hlavne čo nepotrebujú počuť? Nepotrebujú počuť: „To dáš… Ty si silný…“ To vôbec nepotrebuje nikto počuť. Ľudia, ak nevedia pracovať s uhlami pohľadu, je super, keď sa to naučia. To práve vysvetľujem v knižke Otvor oči na piatich fľašiach. Niekto vidí jednu fľašu, niekto päť. Niekto vidí päťnásť krúžkov, niekto päť. Stačí len zmeniť uhol pohľadu a je to v poriadku. Treba si uvedomiť, že všetko je v hlave. Problémy neexistujú. Existujú len tie problémy, ktoré si sami vytvoríme.

Dagovi ďakujeme za rozhovor a držíme mu palce!

Redakcia
Foto: Instagram Daga Paloviča

 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This