Ortopedický magazín logo

Reklama

Naši lekárnici patria k najzodpovednejším v Európe 

Naši lekárnici patria k najzodpovednejším v Európe

Výdaj 150 miliónov balení liekov pacientom bol našimi lekárnikmi overený a skontrolovaný v súlade s predmetnou legislatívou. Foto: ilustračné, Envato Elements

Slovenskí lekárnici sa pravidelne umiestňujú na prvých priečkach rebríčka hodnotiaceho počet overovaní pravosti liekov vzhľadom na veľkosť trhu v Európe. Pacienti si môžu byť istí, že v kamennej lekárni falošný liek viazaný na recept, prípadne falzifikát lieku nedostanú. Informovala o tom Slovenská lekárnická komora (SLeK). Naši lekárnici patria k najzodpovednejším v Európe.

Vyplýva to z pravidelných mesačných reportov European Medicines Verification Organisation (EMVO), kde sa slovenskí lekárnici pravidelne umiestňujú na prvých priečkach rebríčka ohodnocujúceho počet verifikácií vzhľadom na veľkosť trhu v Európe. V týchto reportoch Európskej organizácie pre overovanie liekov figuruje okrem Slovenska všetkých 25 európskych krajín.

„Slovenskí lekárnici sú vyhodnocovaní ako jedni z najzodpovednejších lekárnikov v Európe,“ poukázala Slovenská lekárnická komora. 

Komora spresnila, že v systéme na overovanie pravosti liekov sa každý deň vykoná približne 400.000 verifikácií.

„Slovenský verifikačný register obsahuje viac ako 340 miliónov balení, z ktorých bolo našimi lekárnikmi už deaktivovaných viac ako 170 miliónov balení, a teda výdaj 150 miliónov balení liekov pacientom bol našimi lekárnikmi overený a skontrolovaný v súlade s predmetnou legislatívou,“ priblížila SLeK.

V záujme bezpečnej liečby

,,Chcem sa poďakovať všetkým lekárnikom za to, ako zodpovedne a dôsledne denne pristupujú k povinnosti overovania liekov, aby zabezpečili bezpečnú liečbu každého pacienta,“ uviedol Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Overovanie pravosti liekov vyplýva z Delegovaného Nariadenia Komisie (EÚ) 2016/161, ktoré dopĺňa smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2001/83/ES a zákona č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach.

EMVO – Európska organizácia pre overovanie liekov bola zriadená Európskou komisiou na účely vykonávania smernice o falšovaných liekoch. Udržuje databázu jedinečných identifikátorov dodávaných farmaceutickým dodávateľom v súvislosti s každým balíkom predajnej jednotky, ktorý vyrábajú alebo prebaľujú.

Rovnako ako lieky kontrolujú lekárnici aj očkovacie vakcíny. Podľa prezidenta SLeK Ondreja Sukeľa sa pri kontrole vakcín uplatňujú rovnaké pravidlá. Tie vyplývajú z európskej smernice o overovaní pravosti liekov, ktorú krajina implementovala do svojho právneho systému.

Zdroj: SLeK

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This