Ortopedický magazín logo

Reklama

Naše telá vymenia každý deň miliardy buniek

ľudské telo denne vymení biliony buniek

Foto: Envato Elements

Ľudské telo si samo pravidelne nahrádza vlastné bunky. Vedci z Weizmannovho vedeckého ústavu v izraelskom Rehovote konečne určili rýchlosť a rozsah tejto „výmeny“. 

Podľa autorov štúdie, ktorú zverejnil aj odborný portál SCIENTIFIC AMERICAN, asi tretina našej telesnej hmoty je tekutina mimo našich buniek. Napríklad plazma a tuhé látky, alebo vápnikové lešenie kostí. Zvyšné dve tretiny tvorí okolo 30 biliónov ľudských buniek. Zhruba 72 percent z nich sú tuky a svaly, ktoré vydržia v priemere 12 až 50 rokov. Ale v krvi máme oveľa viac drobných buniek, ktoré žijú iba 3 až 120 dní a obklopujú naše črevá, a zvyčajne žijú menej ako týždeň.

telo denne vymené milióny buniek
Grafika: Jen Christiansen; Zdroje: „Revidované odhady počtu ľudských a bakteriálnych buniek v tele“, Ron Sender, Shai Fuchs a Ron Milo, PLOS Biology, roč. 14; Augusta 2016 (celkové údaje o bunkách) a „Distribúcia bunkového obratu v ľudskom tele“, autor: Ron Sender a Ron Milo, Nature Medicine, roč. 27; Január 2021 (údaje o obrate buniek)

Tieto dve skupiny teda tvoria prevažnú väčšinu obratu. Denne sa vymení približne 330 miliárd buniek, čo zodpovedá asi 1 percentu všetkých našich buniek. Za 80 až 100 dní sa doplní 30 biliónov buniek. To je ekvivalent nového ľudského organizmu.

Tento článok bol pôvodne publikovaný s názvom „New You in 80 Days“ v časopise Scientific American 324, 4, 76 (apríl 2021) doi: 10,1038 / scientificamerican0421-76

Redakcia, Zdroj: Scientificamerican.com

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This