Ortopedický magazín logo

Reklama

Nanočastice zlata pomáhajú pri liečbe reumy, zistili vedci z UK v Bratislave

Vedci z Univerzity Komenského v Bratislave tvrdia, že zlato ovplyvňuje rast buniek chrupavky a má protizápalový účinok. Výskumníci z Farmaceutickej fakulty si za tento výskum prevzali Cenu za transfer technológií na Slovensku. Ocenenie sa odovzdáva pri príležitosti 70. výročia založenia fakulty. Výskum realizovali v splupráci s Prírodvedeckou fakultou UK a Výskumným ústavom veterinárneho lekárstva v Brne.

Zlato v nanočasticiach

Terapia zlatom je známa od 20. rokov 20. storočia, pre vysoký výskyt toxických vedľajších účinkov sa však už nepoužíva. Výskum farmaceutov pod vedením Ferdinanda Devínskeho ukázal, že aj zlato v podobe nanočastíc má výrazný vplyv na rast buniek chrupavky a protizápalový účinok. Ide o výnimočné spojenie dvoch účinkov, ktoré sú nevyhnutné počas liečby týchto ochorení. Moderné nanosystémy majú nízku toxicitu a vysokú stabilitu, čo je kľúčové pre ich použitie.

„Keď náš tím v roku 2017 ukončil riešenie projektu zameraného na malé molekuly v biomedicínskom výskume, bolo zrejmé, že pokračovanie výskumu by sa malo niesť v rovine nových malých molekúl a bioaktívnych nanočastíc pre terapiu zápalových a degeneratívnych ochorení kostí a kĺbov,“ uviedol Ferdinand Devínsky z Farmaceutickej fakulty UK, bývalý rektor UK.

Model umelého ľudského kolenného kĺbu. Zdroj: Envato Elements

Nové možnosti pre pacientov s ochoreniami pohybového aparátu

„Atraktívna a prudko rozvíjajúca sa oblasť nanočastíc zlata ma priviedla k hľadaniu ich uplatnenia vo farmaceutických aplikáciách na základe ich výnimočných fyzikálnych vlastností a biologickej aktivity,“ vysvetľuje realizátor kľúčových experimentov Martin Pisárčik.

Výskum v oblasti nanočasticových systémov otvára nové možnosti pre veľkú skupinu pacientov trpiacich ochoreniami pohybového aparátu. Materiály v nanomeradle možno použiť na diagnostiku alebo na organizovaný prenos terapeutík na špecifické miesta. Zároveň sa berie do úvahy potlačenie nežiaducich účinkov liečby.

Redakcia

Zdroj: vedanadosah.cvtisr.sk
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This