Ortopedický magazín logo

Reklama

Najnovšia štúdia ukazuje nezmyselnosť niektorých proticovidových opatrení

nezmyselnosť niektorých proticovidových opatrení

Povinné rozostupy, či limity obsadenosti prevádzok. To sú len niektoré z nových opatrení, na ktoré sme si už po viac ako roku od začiatku pandémie takmer úplne zvykli. Najnovšia štúdia odborníkov z Massachusetts Institute of Technology však naopak ukazuje nezmyselnosť niektorých proticovidových opatrení. 

Vedci z jedného z popredných svetových technologických inštitúcií si položili jednoduchú otázku: pomohli vládne opatrenia zvrátiť priebeh pandémie koronavírusu? Odpoveď, ktorú prináša ich štúdia jednoznačne hovorí, že nie.

Opatrenia vs. zdravý rozum

Z ich výskumu totiž vyplýva, že opatrenia ako sociálny dištanc, či limity obsadenosti prevádzok a obchodov nemajú na šírenie vírusu žiaden vplyv. Zdá sa, že opatrenia, ktoré viedli v mnohých krajinách k zničeniu živobytia obrovského počtu obyvateľov, boli úplne zbytočné.

Dištanc niekoľkých metrov nemá v podstate žiaden význam, pretože dych, ktorý vydychujeme, stúpa smerom nahor a šíri sa miestnosťou rôznymi smermi. Kontaminovaný vzduch tak môžeme vdýchnuť aj napriek povinným rozostupom.

Čo sa týka limitov naplnenosti prevádzok, kvôli ktorým prišli mnohé obchody a podniky o obrovské peniaze, tak tie sú podľa štúdie taktiež úplne zbytočné. Mnohé z moderných prevádzok majú veľmi dobre vyriešené vetranie a vzduch v nich je takmer vždy úplne čerstvý. Toto pravidlo platí najmä v reštauračných zariadeniach. Vetranie tam funguje dokonale a ich zatváranie alebo výrazné a dlhodobé obmedzenie ich fungovania je podľa autorov štúdie priam trestuhodné.

Od rúšok časom možno úplne upustíme

Autori výskumu nešetrili ani rúška. Podľa nej je ich jediným účinkom zmena smeru kontaminovaného vzduchu z úst. Ako bolo spomenuté už vyššie – dych človeka má tendenciu v miestnosti stúpať nahor a následne klesať. Ochranné rúško iba zmení jeho trajektóriu, ale pred jeho vdýchnutím nás neochráni.

Záver štúdie je jednoznačný: mnohé z proticovidových opatrení, ktoré mali devastačný účinok na svetovú ekonomiku, nemajú politikmi a odborníkmi deklarované účinky. 

Dá sa preto povedať, že aj bez nich by pandémia po celom svete mala rovnaký priebeh a je veľkou škodu, že sme si kvôli nim takmer zničili ekonomiku. Zostáva len dúfať, že v budúcnosti sa poučíme a ďalej budeme prijímať iba také opatrenia, ktoré majú skutočný zmysel. 

Redakcia

Zdroje:

The Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)

Nationalfile.com

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This