Ortopedický magazín logo

Reklama

Na vzniku psoriázy sa podieľa genetika, stres aj životný štýl

Na vzniku psoriázy sa podieľa genetika, stres aj životný štýl

Psoriáza alebo lupienka je kožné autoimunitné ochorenie, ktoré sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku. Na vzniku psoriázy sa podieľa genetika, stres, ale aj životný štýl. Pri príležitosti Svetového dňa psoriázy, ktorý pripadá na piatok, to pripomenula Denisa Dostálová, dermatologička z Agel Clinic Bratislava.

„Veľkú úlohu pri vzniku psoriázy zohráva genetika a najčastejším vyvolávajúcim faktorom je stres organizmu, či už ide o traumu, psychický stres, operáciu alebo napríklad aj ochorenia sprevádzané vysokými teplotami,“ vysvetlila Dostálová.

Dodala, že pri ochorení dochádza k zrýchlenému procesu keratinizácie kožných buniek, čo má za následok vznik začervenaných menších či väčších ložísk na koži  pokrytých striebristými šupinkami. „Môže však dôjsť aj k postihnutiu nechtov, ktoré sa prejavuje priehlbinkami a škvrnami a, bohužiaľ, dochádza často aj k postihnutiu kĺbov, čo má za následok bolesti kĺbov až ich deformity,“ priblížila odborníčka. Najvyšší čas navštíviť odborníka je pri prvých prejavoch.

Podľa jej slov ide o ochorenie, ktoré sa v súčasnosti vyliečiť nedá, avšak existuje veľa možností liečby. Ide o lokálne prípravky, UV žiarenie, teda takzvanú PUVA terapiu, čo je kombinácia UV svetla s psoralénom. Pri závažnejších prípadoch sa používajú cytostatiká, retinoidy alebo biologická liečba.

Rizikovou skupinou sú podľa lekárky predovšetkým  ľudia s pozitívnou rodinnou anamnézou na psoriázu. Zvýšené riziko je u ľudí pod veľkým stresom, s nesprávnou životosprávou, ale aj pri ľuďoch užívajúcich lieky ako antimalariká, lítium či nesteroidné antiflogistiká.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This