Ortopedický magazín logo

Reklama

Na Univerzite Komenského v Bratislave vzniklo centrum aktívneho starnutia

Na Univerzite Komenského v Bratislave vzniklo centrum aktívneho starnutia

Lepšia fyzická zdatnosť seniorov a zdravý spôsob života je zámerom nového Centra aktívneho starnutia na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave. Centrum ponúka programy prevencie a podpory zdravia seniorov, profesionálny personál, ako aj vlastný výskum. Po 15 mesiacoch výstavby sa 19. októbra uskutoční jeho slávnostné otvorenie. TASR o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller. 

Centrum aktívneho starnutia je súčasťou Fakulty telesnej výchovy a športu UK a pôsobia v ňom odborníci fakulty a ambulantný telovýchovný lekár. Na základe individuálneho prístupu sa starajú o zlepšenie fyzickej zdatnosti a zdravia seniorskej populácie. Centrum disponuje pohybovým štúdiom, špecializovanou posilňovňou a bazénom. Priestory sú prístupné aj ľuďom so zníženou mobilitou. „Väčšina súčasných fitnescentier, ktoré sú plné mladých zdatných ľudí, seniorov veľmi neláka, skôr odrádza. Ambíciou nášho centra je vytvoriť prívetivé prostredie, ktoré bude pod vedením skúsených inštruktorov poskytovať vhodné pohybové programy pre vyššie vekové skupiny vrátane osôb so zdravotnými obmedzeniami,“ povedal garant projektu Dušan Hamar.

Odborníci centra upozorňujú, že primeraná pravidelná pohybová aktivita pôsobí preventívne. Okrem pohybových aktivít centrum ponúka aj vzdelávacie programy zamerané na manažment pohybovej aktivity v domácom prostredí, výživu seniorov a programy pre špecialistov z oblasti sociálnych služieb či geriatrie. „Nevyhnutnosť pohybových aktivít seniorov zdôrazňuje aj WHO a tiež Národný program podpory zdravia na Slovensku. Mám radosť, že práve na UK vzniklo prvé centrum svojho druhu v regióne. Teší ma, že seniori majú teraz možnosť absolvovať koordinované programy pod dohľadom našich kvalifikovaných odborníkov,“ uviedol rektor UK Marek Števček.

Projekt je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko.

zdroj: tasr

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This