Ortopedický magazín logo

Reklama

Na internete sa šírili dezinformácie o štúdii, ktorá mala potvrdiť vysokú účinnosť ivermektínu

Na internete sa šírili dezinformácie o štúdii, ktorá mala potvrdiť vysokú účinnosť ivermektínu

Stovky používateľov sociálnych sietí zdieľali koncom januára a začiatkom februára 2022 články, v ktorých sa tvrdilo, že tretia fáza klinickej štúdie v Japonsku potvrdila vysokú účinnosť ivermektínu proti koronavírusovému variantu omikron. Toto tvrdenie je zavádzajúce. Hoci japonská farmaceutická spoločnosť Kowa oznámila, že liek má antivirotické účinky, nešlo o klinickú štúdiu vykonanú na ľuďoch. Zavádzajúce príspevky sa odvolávali na nepresnú správu agentúry Reuters, ktorú bezprostredne sama upravila. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. 

Informácie o údajnej klinickej štúdii pochádzajú z príspevku Reuters z 31. januára 2022, v ktorom sa uvádzalo: „Japonská spoločnosť Kowa tvrdí, že ivermektín je v tretej fáze skúšok účinný proti omikronu“. Agentúra však neskôr opravila obsah článku, pričom nový titulok znel: „Ivermektín vykazuje ‚antivirotický účinok‘ proti covidu, tvrdí japonská spoločnosť.“ Prvý odsek článku pokračuje vysvetlením, že „pri ivermektíne sa preukázal ‚antivirotický účinok‘ proti omikronu a iným variantom koronavírusu v spoločnom neklinickom výskume“. V druhom odseku v upravenej verzii sa uvádza: „V pôvodnom článku agentúry Reuters sa nesprávne uvádzalo, že ivermektín bol ‚účinný‘ proti omikronu na základe tretej fázy klinických testov vykonaných na ľuďoch“.

Išlo o neklinickú štúdiu

Spoločnosť Kowa zatiaľ dokončila iba neklinickú štúdiu. Pre agentúru AFP to 4. februára 2022 potvrdil hovorca spoločnosti, ktorý zdôraznil, že neklinická štúdia sa vykonáva v skúmavkách, teda in vitro, a nie na ľudských dobrovoľníkoch.

Neklinické štúdie sa od klinických líšia tým, že sa vykonávajú v laboratóriu na bunkových kultúrach v skúmavkách alebo Petriho miskách, nie na ľuďoch alebo iných živých jedincoch. Naopak, klinické štúdie sa štandardne vykonávajú na ľuďoch, dobrovoľníkoch.

Účinnosť ivermektínu proti vírusu SARS-CoV-2 sa od začiatku pandémie skúmala vo viacerých štúdiách in vitro, teda laboratórnou metódou. Jeho účinnosť u ľudí však zatiaľ nepreukázali, pretože nie je k dispozícii dostatok vedeckých dôkazov. Na Slovensku nie je ivermektín oficiálne registrovaný na liečbu Covid-19. Jeho použitie na tento účel neschválil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This