Ortopedický magazín logo

Reklama

MZ zavádza dva štandardy na zlepšenie starostlivosti počas tehotnosti a pôrodu

MZ zavádza dva štandardy na zlepšenie starostlivosti počas tehotnosti a pôrodu

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zavádza do praxe dva štandardy na zjednotenie a zlepšenie poskytovania zdravotnej starostlivosti počas tehotnosti a pôrodu. Zavedené štandardy by mali pomôcť predchádzať plytvaniu zdrojov na nepotrebné výkony, ako sú napríklad nadbytočné vyšetrenia počas tehotenstva či vysoký podiel cisárskych rezov pri nerizikových tehotenstvách. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Cieľom jedného štandardného postupu s názvom „Prenatálna starostlivosť o nízkorizikovú tehotnosť“ je jednotný postup v sledovaní tehotnosti, prevencia a včasný záchyt odchýlok naznačujúcich možný vznik materských komplikácií. Zámerom štandardu je aj včasné odhalenie odchýlok v prenatálnom vývine plodu, správna príprava na pôrod, dojčenie, ale i príprava na rodičovstvo a podpora rodiny.

Cieľom druhého štandardného postupu s názvom „Starostlivosť o nízkorizikovú rodičku počas pôrodu“ je  jednotný postup počas sledovania a asistencie pri pôrode u nízkorizikových rodičiek v termíne pôrodu. „V rámci odborných diskusií sa dlhodobo komunikovalo o nejednotnom prístupe v poskytovaní zdravotnej starostlivosti o rodičku a priebehu fyziologického pôrodu. Vypracovanie štandardných postupov členmi odbornej skupiny pre gynekológiu a pôrodníctvo považujem za dôležitý krok ako pre samotné rodičky, tak aj zdravotnícky personál,“ uviedol štátny tajomník MZ SR Kamil Száz.

Eliášová dodáva, že zvýšením kompetencií pôrodných asistentiek možno predpokladať návrat pôrodníckej starostlivosti do ich rúk so zamedzením nadbytočných medicínskych zásahov pri nízkorizikovom pôrode.

Na otvorený dialóg o pôrodoch opakovane vyzvala aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá na základe prieskumu o dodržiavaní práv žien počas pôrodov upozorňovala napríklad na porušovanie práva na ochranu súkromia, práva na informovaný súhlas, na ochranu ľudskej dôstojnosti či rešpektovanie telesnej a psychickej integrity. „MZ SR očakáva zavedením uvedených štandardných postupov zvýšenie akceptácie najnovších vedeckých poznatkov v každodennej pôrodníckej praxi a plné rešpektovanie ženských práv pri poskytovaní zdravotníckych služieb,“ skonštatovala Eliášová.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This