Ortopedický magazín logo

Reklama

MZ SR chce upraviť delegovanie predpisovania liekov medzi lekármi

Bratislava 20. októbra (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR navrhuje upraviť delegovanie predpisovania medzi špecialistami a všeobecnými lekármi, ako aj preskripciu pri prepustení pacienta z nemocnice. Zmeny prináša novela zákona o liekoch, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Rezort ňou chce zlepšiť dostupnosť liekov pre starších a polymorbídnych pacientov.

Lekár špecialista bude môcť podľa návrhu poveriť všeobecného lekára predpisovaním liekov, po vzájomnej dohode tak bude môcť urobiť najviac na pol roka. „Za správnu indikáciu lieku je zodpovedný poverujúci lekár. V prípade pacientov s trvalou a nezvratnou inkontinenciou tretieho stupňa a pri trvalej a nezvratnej stómii môže byť po vzájomnej dohode poverenie udelené na dobu neurčitú, keďže ide o nezvratný stav,“ priblížilo ministerstvo.
Novela má zároveň umožniť vystavenie lekárskeho predpisu sestrami. Sestra má realizovať len administratívnu činnosť na základe pokynu a indikácie lekára. Lekár-špecialista ju tiež bude môcť poveriť predpisovaním zdravotníckej pomôcky najviac na dobu 12 mesiacov, okrem poverenia pre pacientov s trvalou a nezvratnou inkontinenciou tretieho stupňa a pri trvalej a nezvratnej stómii, kde je platnosť neobmedzená.

Novela má zlepšiť aj prístup pacientov k liekom, zdravotníckym pomôckam či dietetickým potravinám po prepustení z nemocnice. Lekár predpíše tie, ktoré boli pacientovi indikované počas hospitalizácie minimálne na 28 dní. Upravujú sa aj situácie, keď sa pacientovi minú lieky skôr, ako sa dostane k špecialistovi. Jeho všeobecný lekár mu bude môcť predpísať lieky na základe poverenia v prepúšťacej správe, a to najdlhšie na šesť mesiacov od prepustenia.

Zmeny v predpisovaní liekov nastali od januára. Lieky pacientom mali predpisovať rovno špecialisti a nie všeobecní lekári na ich odporúčanie, čo kritizovali odborné lekárske spoločnosti, pacienti, nemocnice či zástupcovia domovov sociálnych služieb. Legislatívnu zmenu priniesol poslanecký pozmeňujúci návrh poslancov, iniciovala ju jedna zo spoločností združujúca všeobecných lekárov, ktorá upozorňovala na ich preťaženie.

Ministerstvo následne vydalo vo februári rozhodnutie, ktoré reagovalo na problémy v súvislosti so zmenou predpisovania liekov. Upravilo delegovanie predpisovania medzi špecialistami a všeobecnými lekármi, ako aj preskripciu pri prepustení pacienta z nemocnice. Rozhodnutie platí do skončenia mimoriadnej situácie, ktorá je na Slovensku stále vyhlásená.
Novela zákona rieši aj možnosť očkovania v lekárňach či dostupnosť nových liekov pre pacientov. Do platnosti by mala po schválení vládou a parlamentom vstúpiť od 1. marca 2023.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This