Ortopedický magazín logo

Reklama

MZ eviduje 20 žiadostí o príspevok na novú ambulanciu, podporiť ich môže 170

Bratislava 9. februára (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR prijalo 20 žiadostí o príspevok na zriadenie všeobecnej ambulancie v nedostatkových oblastiach. Uviedlo to pre TASR. Výzvu z plánu obnovy spustilo v septembri, celkovo je možné podporiť vznik 170 ambulancií. Za nízkym počtom záujemcov nie je podľa hlavnej odborníčky rezortu zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Eleny Prokopovej problém v dostupnosti príspevku. Upozornila, že zlepšiť by sa mohlo informovanie o príspevku.

„Nemyslím si, že je dôvodom to, že je náročné sa dostať k príspevku. Určite nie (…) Je ich málo podľa mňa preto, že máme málo pediatrov ako takých. Ak sa niekto rozhodne ísť do primárnej pediatrie, tak sú to len také lastovičky, je ich pár. Keď sa rozhodnú, tak vlastne môžu o príspevok požiadať a nie je to žiadny problém,“ priblížila Prokopová.

Zdôraznila, že zavedenie príspevkov na zriadenie nových ambulancií má zmysel. Upozornila, že vstupné investície sú obrovské a chýbajúce peniaze sú často prekážkou. Príspevok nemá byť podľa nej motivačný, aby bola primárna pediatria atraktívna. „Má byť na to, aby lekár, ktorý robil napríklad v nemocnici na pediatrii a rozhodne sa ísť do ambulancie, mal z čoho financovať vstupné náklady so zariadením ambulancie a nemusel si brať pôžičku,“ vysvetlila.

Prokopová ozrejmila, že vo viacerých ambulanciách dochádza ku generačnej výmene a v takýchto prípadoch nie je príspevok až taký dôležitý. V tejto súvislosti poukázala, že preto trvali na tom, aby sa o príspevok mohli uchádzať aj existujúci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí plánujú zriadiť a prevádzkovať popri svojej súčasnej ambulancii ďalšiu všeobecnú ambulanciu, v ktorej zamestnajú ďalšieho všeobecného lekára alebo pediatra.

Šéf Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter počas týždňa skritizoval, že program rezortu na revitalizáciu ambulancií nefunguje. „V našom kraji vznikli zatiaľ dve ambulancie, oveľa viac ich za to isté obdobie zaniklo. Vznikli iba v Banskej Bystrici, nie v nejakých regionálnych mestách,“ skonštatoval.

Rezort zdravotníctva informoval, že prvé zmluvy k poskytnutiu príspevku sú už podpísané. „V súčasnosti zároveň prebieha procesovanie zvyšných úspešných žiadostí a v najbližších dňoch budú podpísané aj ďalšie zmluvy. Prvé financie už boli poskytnuté,“ povedala pre TASR hovorkyňa ministerstva Petra Lániková. Rezort v rámci výzvy vyčlenil vyše desať miliónov eur. Ambulancie sa môžu uchádzať o 50.000 až 60.000 eur. Informácie k príspevku môžu záujemcovia získať na infolinke ministerstva.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This