Ortopedický magazín logo

Reklama

MPSVR SR: Pandemická PN pre zdravotníkov sa legislatívne spresní

MPSVR SR: Pandemická PN pre zdravotníkov sa legislatívne spresní

Foto: ilustračné, Envato Elements

Pandemická práceneschopnosť (PN) aj nárok na tvz. úrazový príplatok pre zdravotníkov sa presnejšie upraví v novele zákona o sociálnom poistení. Uistila o tom Michaela Slivková Kirňaková, hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v reakcii na problémy pri vyplácaní pandemickej PN. Na tie vo štvrtok upozornilo Lekárske odborové združenie (LOZ) a Slovenská lekárska komora (SLK).

Každý zdravotník, ktorý sa nakazí v práci, má okrem pandemickej PN nárok aj na tvz. úrazový príplatok. „Na základe žiadosti ministerstva zdravotníctva, ktoré sa tým zaoberá, sme pripravili pozmeňovací návrh spresňujúci znenie zákona o sociálnom poistení. Návrh bude predložený na tejto schôdzi parlamentu, predpokladaný termín je v utorok 30. 3. Jeho znenie odsúhlasili všetky štyri koaličné strany,“ uviedla pre TASR Slivková Kirňaková.

Slovenskí zdravotníci majú čoraz väčší problém s tým, aby im po infikovaní v práci bola uznaná pandemická PN. Vo štvrtok o tom informoval predseda LOZ Peter Visolajský spolu s prezidentom SLK Marianom Kollárom. Žiadajú, aby sa urýchlene odstránili všetky legislatívne prekážky na plné hradenie pandemickej PN. Vyzývajú vládu SR a Národnú radu (NR) SR, aby vypustili vystavovanie potvrdenia a povinnosť preukazovania sa toho, že sa zdravotník nakazil pri výkone svojho povolania.

Kollár poukázal aj na to, že bol schválený tzv. úrazový príplatok, ktorý sa po započítaní k pracovnej neschopnosti vo výške 55 percent vymeriavacieho základu môže posunúť k 100 percentám, čo sa však podľa jeho slov v praxi nenaplnilo.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This