Ortopedický magazín logo

Reklama

Mozgových príhod je o 20 % viac ako pred 5 rokmi. Vzniká nové rehabilitačné pracovisko

Vzniká nové rehabilitačné pracovisko

Počet náhlych cievnych mozgových príhod stúpa. Za posledných ť rokov sa ich počet zvýšil o 20 %. Týkajú sa dnes približne dvoch ľudí z tisícky a až 33 % z týchto pacientov zomiera do troch rokov. Príčinou je podľa súkromnej poisťovne Dôvery chýbajúca skorá špecializovaná rehabilitácia. Taká,  ktorá dokáže predísť stratám životných funkcií a znížiť výskyt vážnych trvalých následkov. Prvé takéto špecializované rehabilitačné pracovisko začne fungovať od pondelka 18. mája 2021 v Hlohovci. 

  • Riziko náhlych mozgových cievnych príhod výrazne stúpa už od 45 roka.
  • Najviac sú ohrození ľudia nad 65 rokov. Zo všetkých prípadov tvoria až tri štvrtiny.
  • O niečo viac sú ohrození muži (54 %).

Cievna mozgová príhoda každý rok tragicky zasiahne do života viac ako 10-tisíc rodín. Prípadov neustále pribúda, kým v roku 2015 ich bolo 10 634, tak v roku 2019 mozgová príhoda postihla už 12 702 ľudí.

Náhla cievna mozgová príhoda po sebe zanecháva nezmazateľné stopy v podobe porúch pohybu, koordinácie, prehĺtania, výslovnosti, pamäte, neraz aj intelektu.

Ak sa u pacienta začne s rehabilitáciou od 7 dňa po príhode, dá sa u neho dosiahnuť výrazne lepší stav, než u tých pacientov, ktorí začali rehabilitovať až po mesiaci. A po šiestich mesiacoch od príhody je pozitívny vplyv rehabilitácie už výrazne obmedzený.

 Napriek výraznému pokroku v akútnej liečbe cievnej mozgovej príhody a skráteniu doby hospitalizácie na akútnych neurologických lôžkach, stále absentuje následná zdravotná starostlivosť v oblasti neurorehabilitácie. Chýbajú špecializované zdravotnícke zariadenia na poskytovanie dlhodobej ústavnej rehabilitačnej starostlivosti pre pacientov s ťažkým funkčným postihnutím, neexistujú agentúry domácej fyzioterapeutickej starostlivosti, ktoré by poskytovali špecializovanú rehabilitáciu v domácom prostredí. Problémom je aj nízke finančné ohodnotenie rehabilitačných výkonov,“ upozorňuje MUDr. Martina Flašková, primárka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie banskobystrickej fakultnej nemocnice.

Nové rehabilitačné pracovisko

Prvou lastovičkou, ktorá môže výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov po náhlej cievnej mozgovej príhode, je otvorenie nového zdravotníckeho zariadenia v Hlohovci, ktoré bude úzko špecializované práve na kvalitnú rehabilitáciu po CMP. 

Úmrtnosť pacientov po CMP

Do 1 mesiaca – 12 %

Do 1 roka – 26 %

Do 3 rokov – 33 %

 

Redakcia, Zdroj: TS ZP Dôvera, NCZI

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This