Ortopedický magazín logo

Reklama

Môžeme mať skutočne šiesty zmysel? Vedci odkazujú „áno“ a predstavujú nové možnosti pre nevidiacich

Môžeme mať skutočne šiesty zmysel

Ľudia v počte zmyslov, ale aj v ich kvalite zaostávajú za zvieracou ríšou. Ani zďaleka nemáme taký čuch ako pes, či zrak ako orol. Japonskí vedci však v najnovšej štúdii ukazujú, že by sme mohli mať šiesty zmysel, ktorý dokonale ovládajú aj netopiere.

Echolokáciu netopiere využívajú na orientáciu v priestore pomocou vysielania a registrácie spätne odrazeného ultrazvuku. Vysielanie ultrazvukového signálu asi nikdy nebude v našich silách, ale vedci ukazujú že identifikáciu tvaru a rotácie pohybujúcich sa objektov na diaľku môžeme zvládnuť.

Rafinovaný pokus

Na overenie si teórie, že ľudia disponujú schopnosťou echolokácie, vytvoril tím japonských odborníkov prepracovaný systém. V jednej miestnosti dali vedci účastníkom pokusu dvojicu slúchadiel a dva rôzne tablety – jeden na generovanie syntetického echologického signálu a druhý na počúvanie a zaznamenávanie ich ozvien. V druhej miestnosti, ktorá pre účastníkov ostala neviditeľná, sa dva veľmi špecificky tvarované valce buď otáčali, alebo zostali nehybné.

V krátkosti je potrebné vysvetliť, že človek nedokáže počuť signály v takomto rozlíšení. Vedci teda vygenerovaný signál „preložili“ do ľudskému uchu zrozumiteľných zvukov. Odrazené signály tak účastníci vnímali ako 3D zvuk, ktorý poznáme napríklad z moderných multiplexov.

Prelomové výsledky

Účastníci pokusu mali teda na základe zvukových signálov popísať, ktoré valce sa hýbali, ktoré nie. Výsledky boli veľmi zaujímavé – účastníci totiž pomerne presne určili, ktoré z valcov boli v pohybe. Zároveň omnoho úspešnejšie popísali tvar rotujúcich objektov.

Nebol to prvý výskum

Vedci z tímu, ktorý je za výskum zodpovední, pripomínajú, že ani zďaleka nejde o prvý takýto výskum v tejto oblasti. Ich štúdia je však prelomová v tom, že po prvýkrát skúma echolokáciu v čase.

Štúdia podľa nich dokazuje, že netopiere aj ľudia sú schopní interpretovať a popisovať predmety pomocou zvuku. Ide o prelomový krok najmä v prístupe ku zrakovo znevýhodneným ľuďom. Aj táto štúdia môže výrazne pomôcť pri vývoji špeciálnych zariadení ako echo hodinky, či echo okuliare, vďaka ktorým budú môcť nevidiaci lepšie a detailnejšie vnímať svet okolo seba. 

A to je skutočne vynikajúca správa.

Redakcia,

Zdroje:

Popularmechanics.com

Plos

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This