Ortopedický magazín logo

Reklama

Ministerstvo pripomína ženám, aby nezabúdali na preventívne skríningové programy

Ministerstvo pripomína ženám, aby nezabúdali na preventívne skríningové programy

Ministerstvo zdravotníctva SR odkazuje Slovenkám, aby nezabúdali na prevenciu a zúčastňovali sa na skríningových mamografických programoch. Tie sú určené ženám vo veku od 50 do 69 rokov. Aktuálne prebiehajú tri skríningové programy. 

Ako uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, MZ SR pracuje na systematických zmenách tak, aby pacient na Slovensku mal dostupnú modernú adekvátnu a inovatívnu liečbu. „V aktuálne platnom kategorizačnom zozname je zaradených 329 liekov používaných v diagnostike a liečbe onkologických pacientov,“ povedala.

Pripomenula, že v roku 2021 vstúpilo do kategorizačného zoznamu viacero onkologických liekov pre indikácie ako karcinóm prsníka, myelomonocytová a myeloblastová leukémia, nemalobunkový karcinóm pľúc, folikulárny lymfóm, karcinóm hrubého čreva, karcinóm renálnych buniek. Do kategorizačného zoznamu sa po novom zaradila aj  hradená a očakávaná liečba hepatocelulárneho karcinómu, karcinómu vaječníkov a vajíčkovodov a karcinómu prostaty.

Na Slovensku sa aktuálne realizujú tri skríningy onkologických ochorení – skríning rakoviny krčka maternice, skríning rakoviny prsníka a skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka.

zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This