Ortopedický magazín logo

Reklama

Mikroplasty sú všade, neexistuje miesto, kde by bol skutočne čistý vzduch

mikroplasty sú všade, tvrdia vedci

Neexistuje miesto na svete, kde by bol naozaj čistý vzduch. Nová štúdia objavila mikroplasty vo vzduchu na najvyšších horách sveta, ale aj vo veternej troposfére našej planéty. The Guardian priniesol viac informácií o týchto menej ako 5 mm čiastočkách, ktoré vznikajú z bežne využívaných produktov, akými sú napríklad potravinové obaly, a znečisťujú tak Zem, vodu a aj vzduch. 

Steve Allen z Dalhousie University v Kanade na čele so svojím tímom vedcov skúmali čírosť vzduchu vo francúzskych Pyrenejach na Pic du Midi Observatory vo výške 2 877 metrov nad morom. Počas štyroch mesiacov nazbierali a preskúmali vyše 170 000 kubických metrov vzoriek vzduchu.

Pomocou meteorológie dokázali predpovedať pohyb rôznych vzduchových más, ktoré prechádzali cez observatórium Pic du Midi, a pochádzali aj z iných kontinentov. Všetky vzorky obsahovali mikroplasty.

Najvýraznejší zdroj tohto znečistenia spočíva v umiestňovaní plastových odpadkov do vôd. Keďže mikroplasty neklesnú na dno, dostávajú sa na povrch týchto vôd a následne na suché miesta, odkiaľ sa ľahko dostanú do vzduchu. V momente, keď sa mikroplasty dostanú do troposféry, rýchlosť ich presunu sa tak zvýši, že sa ľahko roznesú po celej planéte.

Aj keď bol obsah mikroplastov v odmeraných vzorkách vzduchu zdraviu neškodný, malé čiastočky dokážeme vdýchnuť. Je to nezastaviteľný cyklus, ktorý „sa nás pýta na globálny vzťah ku plastom“, hovorí S. Allen. More plasty nevstrebe tak, ako sme sa domnievali.

Redakcia

zdroj: The Guardian 

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This