Ortopedický magazín logo

Reklama

Menia sa opatrenia a pravidlá pre reštaurácie, kiná, fitnes centrá aj nosenie respirátorov

Menia sa opatrenia a pravidlá

Od pondelka sa v súvislosti so zlepšujúcou sa epidemiologickou situáciu menia farby okresov. Menia sa opatrenia aj pravidlá a podmienky fungovania prevádzok či organizácie hromadných podujatí. V žltých a oranžových okresoch je v interiéroch povolené nosiť namiesto respirátora rúško, šál alebo šatku. V ostatných je v interiéri povinný respirátor.

V bordových, červených a ružových okresoch nie je možné jesť a piť vo vnútri prevádzok, povolené sú však letné terasy, kde sa môže jesť len posediačky a mimo konzumácie jedla je nutné mať nasadené rúško alebo respirátor. V oranžových a žltých okresoch je povolené už aj interiérové sedenie.

Divadlá a kiná

V žltých okresoch je v divadlách, kinách, hudobných či iných prevádzkach povolené na sedenie v interiéri maximálne 250 ľudí. Pre sedenie vonku najviac 500 ľudí. Pre státie maximálne 100 osôb v interiéri a 250 v exteriéri.

Oranžové okresy majú povolené v exteriéri maximálne 500 ľudí a 250 v interiéri. Pre státie to je 50 osôb vo vnútri alebo 100 osôb vonku. V ružových okresoch je povolené iba sediace publikum. Najviac tam môže byť 500 ľudí v exteriéri a 250 v interiéri. V červených okresoch je tiež povolené len sediace publikum s najviac 200 ľuďmi vonku a 150 ľuďmi vo vnútri. Divadlá, kiná, hudobné či iné prevádzky sú v bordových okresoch zatvorené.

Návštevy galérií, múzeí a rôznych výstav sú v bordových a červených okresoch povolené len na individuálne prehliadky. V ružových okresoch sú povolené hromadné prehliadky v skupinách do desať osôb, v oranžových do 15 osôb a v žltých do 30 ľudí.

 

Najviac okresov je od pondelka podľa COVID automatu v ružovej fáze. V nich sú povolené svadobné hostiny, kary, oslavy, večierky a podobné podujatia. Akcie sa však nebudú môcť uskutočniť v interiéri reštaurácií, keďže tie sú v ružových okresoch zatvorené. V ružových okresoch je povolených 25 osôb v interiéri, ale v iných prevádzkach ako reštauráciách. V exteriéri to je 50. V oranžových okresoch je to 50 ľudí vo vnútri a vonku do 100. Žlté okresy majú pre svadby aj kary povolené 100 ľudí pre interiér a pre exteriér 250 ľudí. V bordových a červených okresoch sú svadobné hostiny, kary, oslavy či večierky zakázané. Podmienkou pri vstupe na takéto podujatia bude negatívny test, doklad o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo o očkovaní.

Fitness centrá a wellnes

Vo fitness centrách v bordových a červených okresoch môže byť desať zákazníkov alebo jeden zákazník na 25 m2. V ružových okresoch môže byť vo fitness centre maximálne 15 zákazníkov alebo jeden zákazník na 25 m2. V oranžových okresoch je povolený vstup pre 20 zákazníkov, alebo jeden zákazník na 15 m2. V žltých okresoch sú fitness centrá otvorené pre maximálne 30 zákazníkov alebo jeden zákazník na 15 m2. V zelených okresoch môže byť v prevádzke maximálne 50 zákazníkov alebo jeden zákazník na 15 m2.

V bordových a červených okresoch musí byť prevádzka wellnes zatvorená. Výnimkou sú kúpele na základe návrhu lekára.  V ružových okresoch platí pre návštevu wellnes podmienka jedna osoba na 15 štvorcových metrov (m2), v prevádzke môže byť najviac 10 zákazníkov. V oranžových okresoch je povolené zaplniť 30 percent kapacity sektora, alebo umožniť vstup maximálne 500 zákazníkom. V žltých okresoch je umožnené pri wellnes využiť 50 percent kapacity sektora, alebo povoliť vstup maximálne 500 zákazníkom. Nevyhnutnou podmienkou pri návšteve akvaparku je negatívny test alebo očkovanie.

V bordových okresoch môže umelé kúpalisko navštíviť naraz maximálne šesť zákazníkov. V prípade červených a ružových okresov sú povolení desiati zákazníci. V oranžových okresoch môže byť prevádzka umelého kúpaliska naplnená maximálne na 30 percent kapacity, v žltých okresoch na 50 percent kapacity.

Hotely a penzióny

Kapacita obsadenosti izieb v hoteloch a penziónoch je bez obmedzenia v oranžových a žltých okresoch. V ružových, červených a bordových okresoch môžu byť na izbe maximálne dve dve dospelé osoby alebo členovia jednej domácnosti.

Od pondelka ostávajú podľa COVID automatu dva okresy v bordovej fáze, červených je 11, v ružovej fáze ich je 44. V druhom stupni ostražitosti je 13 okresov (oranžová farba) a v prvom stupni ostražitosti (žltá farba) dva okresy.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This