Ortopedický magazín logo

Reklama

Máte v rodine rakovinu prsníka alebo vaječníkov? Podstúpte test, ktorý odhalí, či ste ich zdedili

Máte v rodine rakovinu prsníka alebo vaječníkov?

V prípade zdravia hrá genetika dôležitú rolu –a týka sa to aj rakoviny. Približne 1 žena z 10-tich dostane zmutovaný gén, ktorý ju spôsobuje, od svojich pokrvných príbuzných. Ak máte v rodine rakovinu prsníka alebo vaječníkov, mali by ste k prevencii pristupovať mimoriadne zodpovedne.

Ak máte v rodine rakovinu prsníka alebo vaječníkov, môžete absolvovať test, ktorý odhalí, či ste tiež zdedili tieto ochorenia. Indikovať ho môže lekár so špecializáciou lekárska genetika alebo klinická onkológia. Vykonáva sa zo vzorky krvi alebo steru z vnútornej strany líca.

,,Výsledok DNA testu je známy spravidla do 10 dní,“ vysvetľuje Michal Konečný, riaditeľ Laboratória genomickej medicíny, GHC GENETICS SK v Bratislave, ktoré testy vykonáva.

Jeho cena je 130 eur. Poistenci Zdravotnej poisťovne Union ho majú zdarma.

BRCAscreen test

„Union ZP ako jediná zdravotná poisťovňa začala od 1.7.2021 preplácať svojim poistenkám špeciálny DNA test nazývaný BRCAscreen test v hodnote 130 eur, ktorý spoľahlivo odhalí prípadné predispozície na rakovinu prsníka a vaječníkov,“ hovorí Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v ZP  Union.

V prípade, že bude výsledok pozitívny, automaticky máte nárok na špeciálny preventívny manažment s prísnym sledovaním zdravotného stavu. Tiež dispenzarizáciu u klinického onkológa, ktorý vám doplní celé spektrum preventívnych vyšetrení.

„Vďaka tomu sú šance na kvalitne prežitý život a vyliečenie omnoho vyššie, ako keby sa ochorenie odhalilo v pokročilom štádiu,“ uzatvára E.Májeková.

Test nad rámec zákona je určený pre zdravé ženy s pozitívnou rodinnou anamnézou a to už od 40 rokov alebo od 45 rokov bez rodinnej anamnézy. 

Zdroj: TS Union

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This