Ortopedický magazín logo

Reklama

Malta zrušila plánovaný zákaz vstupu do krajiny pre neočkovaných cestujúcich

Malta zrušila plánovaný zákaz

Mala to byť prvá krajina, ktorá na svoje územie zakáže vstup cestujúcim bez očkovania proti koronavírusu. Opatrenie malo začať platiť od zajtra (15.7.2021). Malta zrušila plánovaný zákaz. Po novom umožní osobám bez vakcinácie pricestovať, avšak musia podstúpiť karanténu. 

Dĺžka karantény nebola bezprostredne známa, avšak Malta už predtým stanovila 14-dňovú izoláciu pre ľudí prichádzajúcich z určitých „červených“ krajín. Ako píše denník Times Of Malta, cestujúci by mali ísť do hotelovej karantény na vlastné náklady.

Pravidlo sa má vzťahovať i na Malťanov, ktorí sa nedali zaočkovať. Neplatí však pre tých, ktorí si letenky zarezervovali ešte predtým, než minister zdravotníctva Chris Fearne po náraste počtu prípadov nákazy koronavírusom minulý piatok ohlásil plánované zmeny. Ako pôvodne tvrdil, Malta mala uznávať len očkovacie certifikáty vydané na Malte, v krajinách EÚ alebo v Británii. V aktualizovaných pravidlách však pribudli i ďalšie krajiny vrátane USA či Japonska, všíma si AFP.

Výnimku z karantény, ako aj z preukázania sa dokladom o očkovaní majú deti do 12 rokov a osoby, ktoré sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných dôvodov. Namiesto toho musia predložiť negatívny PCR test na ochorenie COVID-19 nie starší ako 72 hodín.

Kompromis, ktorý upravil prísne avizované obmedzenia vstupu do krajiny, prišiel po kritike zo strany Európskej komisie. Tá namietala, že ide o diskriminačné opatrenie, ktoré podkope celoeurópsky covidový pas. Malta predtým opatrenie obhajovala aj tým, že 90 percent prípadov zistili medzi nezaočkovanými ľuďmi a mnohých trasovaním objavili v anglických jazykových školách.

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton po krátkej návšteve Malty a rozhovoroch s tamojším premiérom Robertom Abelom vyjadril pred novinármi presvedčenie, že maltská vláda plánované tvrdé cestovné obmedzenia „upraví“.

Zdroj: TASR, AFP

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This