Má botox (botulotoxín) benefity? Odpovedá dermatovenerologička MUDr. Dana Grauzlová
Botulotoxín je proteín, ktorý dokáže uvoľniť mimické svaly, a tak znížiť viditeľnosť vybraných vrások. V kozmetike sa používa od roku 1990. Ako funguje, pre koho je vhodný a pre koho, naopak, nie vysvetľuje MUDr. Dana Grauzlová z Kožnej kliniky v Šamoríne.
Botox všetci poznáme ako zázračnú látku na vylepšenie vzhľadu, má však aj iné využitia. Čo všetko teda vieme v rámci vášho odboru riešiť pomocou botoxu?
Botulotoxín je neurotoxín produkovaný baktériou Clostridium botulinum. Pôsobí tak, že zastavuje sťahovanie svalov, zamedzuje uvoľneniu chemickej látky medzi nervom a svalom. V minimálnych dávkach sa tieto účinky toxínu využívajú ako liečivo a taktiež ako omladzujúci prostriedok v estetickej medicíne.
Botulotoxín v liekovej podobe roztoku sa pomocou drobných ihličiek vpravuje do postihnutej oblasti, kde uvoľňuje kŕče svalov, teda preruší prenos vzruchu na nervovosvalovom spojení, a tým zabráni mimickému svalu v zmršťovaní, ktoré je príčinou vzniku vrások. Sval nie je schopný pohybu, nepracuje a nevytvára vrásku.
Botulotoxínové injekcie sa využívajú v liečbe mnohých ochorení už vyše 20 rokov. Používajú sa v liečbe neurologických ochorení tým, že blokujú nervové impulzy do svalov a znižujú nadmerné sťahy svalov.
U dospelých sa používa na liečbu:
- trvalých spazmov očných viečok a tváre
- trvalých spazmov zápastia, ruky, členkov a chodidiel po cievnej mozgovej príhode
- trvalých svalových spazmov krku a ramien
- hyperaktívneho močového mechúra s únikom moču
- bolestí hlavy u pacientov s chronickou migrénou
U detí od 2 rokov, ktoré trpia mozgovou obrnou:
-deformity chodidiel, rúk v dôsledku trvalých spazmov
V estetickej dermatológii sa používa vo veľmi nízkych dávkach na odstraňovanie mimických vrások, omladenie a vyhladenie pleti, korekciu asymetrie tváre a na zabránenie nadmerného potenia.
Aplikuje sa veľmi jemnou ihličkou niekoľkými vpichmi vo forme roztoku hlavne do problémových oblastí tváre a krku. Výsledný efekt je, že sval nie je schopný pohybu a opticky sa pleť vypne a vyhladí. Zákrok je ambulantný, nenáročný, temer bezbolestný.
Hlavné oblasti sú:
- mimické vrásky na čele, v medziobočí pri koreni nosa
- vrásky okolia očí
- drobné vrásky nad hornou perou
- poklesnuté ústne kútiky
- vrásky na krku
Taktiež rieši nadmerné, nežiaduce potenie ‒ hyperhidrózu, najmä v oblastiach podpazušia, dlaní a plôšok nôh. V tomto prípade sú botulotoxínom ovplyvnené potné žľazy. Tvorba potu je výrazne obmedzená až zastavená a účinok trvá 9 ‒ 12 mesiacov.
Je pravda, že keď niekto prestane chodiť na botox, stav vrások sa mu výrazne zhorší? Ako to je?
Výsledný efekt po aplikácii botulotoxínu nastupuje najskôr po 48 hodinách, čiže v priemere po 3 ‒5 dňoch po prvej aplikácii, a účinok trvá približne 3 ‒ 6 mesiacov. Postupne odznieva a aplikáciu je vhodné opakovať. V prípade, že sa neopakuje, postupne sa vrásky dostanú do pôvodného stavu, nezhoršujú sa. Pri opakovaní aplikácie nedochádza k návratu zmršťovania svalu, pokožka sa vyhladzuje, po dlhšej nečinnosti svalu dochádza k odvykaniu nežiaducej mimiky (mračenie čela), čiže vráska sa vyhladzuje a neprehlbuje sa. Opakovaním zákroku sa predlžuje žiadaný efekt na pol roka až 1 rok.
Komu by ste botox odporučili a kedy s ním začať?
Aplikácia botulotoxínu je vhodná v každom veku, najmä pre klientov, ktorí chcú vyhladiť vrásky bez chirurgických invazívnych zákrokov. Závisí to od miesta, techniky aplikácie a od stavu pokožky. Čo sa týka vekového obmedzenia, vhodný vek pre každého je od 18 ‒ 65 rokov, najvhodnejší je u mladších pacientok medzi 30 ‒ 40 rokom ako prevencia vzniku prehlbovania a fixácie vrások, čiže spomalenie starnutia. U starších pacientok sa aplikuje taktiež, ale s určitými obmedzeniami a výsledok nemusí byť dostatočný vzhľadom na veľmi hlboké vrásky.
Kedy je neskoro? Je vôbec niekedy neskoro? Alebo, naopak, skoro?
Aplikácia botulotoxínu vo veľmi mladom veku je diskutabilná a viac-menej zbytočná. Pokožka u mladých je pružná, s dostatkom kolagénu, hydratovaná a jemné povrchové vrásky vznikajú len pri výraznej mimike, nie sú ešte fixované. Bohužiaľ, v súčasnosti neustálym upozorňovaním na vrásky a omladenie v reklamách a médiách mladí ľudia začnú priskoro riešiť svoj vzhľad a dostanú sa do začarovaného bludného kruhu estetických zákrokov.
Koľko percent vašich klientov (v rámci týchto procedúr) tvoria muži?
Estetickému trendu taktiež podľahli aj niektorí muži, z celkového počtu klientov predstavujú asi 10 %.
Aké nedostatky pomohol za posledné roky vyriešiť botox a ženám tak zvýšiť ich zdravé sebavedomie?
V mladom veku pleť tváre nevyžaduje osobitnú starostlivosť, ale s postupujúcim vekom už nestačia lokálne kozmetické prípravky a veľa žien sa nedokáže vyrovnať so zmenami súvisiacimi s vekom, s tvorbou drobných vrások, so stratou elasticity kože, s ochabnutím, so zníženou hydratáciou pokožky. A jedným z najúčinnejších a bezpečných omladzovacích zákrokov je práve aplikácia botulotoxínu. Hlavnou výhodou tejto metódy je krátke trvanie zákroku, do 20 minút, minimálna bolestivosť, neinvazívnosť zákroku, krátka absencia na zotavenie, čiže nie je nutná žiadna rekonvalescencia, minimálne nežiaduce účinky, bezpečnosť a prvé výsledky sú viditeľné po pár dňoch.
Napriek všetkým výhodám ako každé liečivo má aj botulotoxín určité nevýhody. Hlavnou nevýhodou je krátke trvanie, vylučuje sa telom postupne od 4 ‒ 6 mesiacov, takže aj účinok postupne oslabuje a je nutné zákrok opakovať. Taktiež cena zákroku, ktorá niektorých pacientov odradí, vzhľadom na trvanie a nutnosť opakovania.
Existuje nejaká skupina ľudí, pre ktorých botox nie je vhodný pre nejaké ochorenia, nejakú aktuálnu liečbu a podobne?
Čo sa týka nežiaducich účinkov, môžeme povedať, že botulotoxín je pomerne bezpečné liečivo, i keď sa môžu objaviť niektoré neželané reakcie, ako je opuch , začervenanie, modrinky v mieste vpichu, ojedinele alergické reakcie, bolesti hlavy, prípadne neželaný výsledok vyhladenia vrások, napríklad pokles obočia, viečka alebo asymetria tváre pri nerovnomernom rozložení botulotoxínu. Taktiež u starších pacientov menšia účinnosť v dôsledku veľmi hlbokých vrások. Tieto nežiaduce účinky však netrvajú dlho, prípadne sa dajú korigovať.
Kontraindikácie aplikácie sú, ak už pacient mal v minulosti alergickú reakciu na botulotoxín, ak trpí neurologickým ochorením, ktoré ovplyvňuje svalstvo(chorobná svalová slabosť ‒ myastenia gravis), taktiež sa neodporúča podstúpiť zákrok počas tehotenstva a dojčenia, ak trpí akýmkoľvek typom poruchy krvácania, ak je prítomná infekcia v oblasti plánovanej aplikácie, prípadne iný infekt alebo zápalová reakcia s nutnosťou užívania antibiotík.
Za rozhovor ďakujeme: MUDr. Dana Grauzlová z Kožnej kliniky v Šamoríne.
Redakcia
Foto: Envato Elements, Archív MUDr. Dana Grauzlová