Ortopedický magazín logo

Reklama

Lykrové ortézy pre liečbu neuromuskulárnych ochorení

Lykrové ortézy pre liečbu neuromuskulárnych ochorení

Lykrový celotelový oblek, Zdroj: Neoprot s.r.o.

Lykrové obleky patria do skupiny ortéz, teda pomôcok, ktoré nahrádzajú oslabenú alebo stratenú funkciu pohybového aparátu. Pri ich výrobe je použitý ako základný textilný materiál lykra. Liečebný efekt lykrovej ortézy je zosilnený strategicky umiestnenými výstužami (pridanými vrstvami látky), ktoré poskytujú výraznejšiu podporu s cieľom dosiahnuť požadovaný korekčný efekt. Výstuže zosilňujú tlak na presne určené svalové skupiny s cieľom dosiahnuť väčší  účinok. Podporujú ochabnuté a slabé svaly a ovplyvňujú svalové napätie (tonus). V prípade vysokého svalového napätia – hypertonusu ortéza znižuje napätie. Naopak pri hypotonuse, teda nízkom svalovom napätí, ho zvyšuje.

Lykrová ortéza
Lykrová ortéza hornej končatiny – rukavica a lykrová ortéza ramena. Zdroj: Neoprot s.r.o.

Lykrové ortézy sú vyrábané tak, aby dokonale priliehali na telo pacienta, preto je nevyhnutné odobrať pomerne veľké množstvo mier, na ktorých základe sa ortézy  vyrábajú. Aplikujú sa prevažne deťom s detskou mozgovou obrnou, ale rovnako pozitívny účinok vykazujú aj pri iných neurologických svalových postihnutiach. Tie môžu vzniknúť ako dôsledok poranení mozgu, svalovej dystrofie, roztrúsenej sklerózy, mozgovej príhody alebo pri paréze brachiálneho nervu a pod. Lykrová ortéza svojou konštrukciou vytvára mechanický tlak na svalové skupiny a kĺby, čím zvyšuje senzorickú a proprioceptívnu odozvu. Jej pôsobením dochádza k redukcii abnormálneho svalového napätia, zlepšeniu proximálnej stability, celkového postoja a aj všetkých  funkcií pohybového aparátu. Veľkou výhodou lykrových ortéz je špecifický materiál použitý na ich zhotovenie. Ten svojimi fyzikálno-mechanickými vlastnosťami poskytuje dostatočnú požadovanú oporu aj napriek tomu, že ortéza neobsahuje žiadne pevné časti, preto je výborne tolerovaná. Lykrové ortézy sú ľahké, neobmedzujú pohyb, sú vzdušné. 

Lykrová ortéza nohy a členku - ponožka
Lykrová ortéza nohy a členku – ponožka. Zdroj: Neoprot s.r.o.

Výskum špecialistov z The Newcastle upon Tyne Hospitals potvrdila, že aj napriek zatiaľ pomerne malému počtu relevantných štúdií potvrdzujúcich účinok lykrových ortéz, z klinických skúseností terapeutov jednoznačne vyplýva, že ich nosením dochádza k preukázateľnému zlepšeniu pohybových funkcií. Tieto ortézy zvyšujú stabilitu trupu a zlepšujú motoriku končatín. U detí s dystóniou lykrové ortézy redukujú mimovoľné kontrakcie svalov a tiež zlepšujú postavenie a stabilitu kĺbov. Na Slovensku majú niektorí poskytovatelia s používaním lykrových ortéz už takmer desaťročné skúsenosti. Ortopedickí technici aplikujúci tieto ortézy prešli špeciálnym certifikačným kurzom. 

Autor:

Štúdium: Gymnázium Párovce Nitra, SZŠ Záhradnícka Bratislava – štúdijný odbor Ortopedický technik
VŠEMVS – Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy, odbor: Manažment malého a stredného podnikania
Prax: od roku 1996 ako ortopedický technik v spoločnosti NEOPROT, spol. s r.o. , od roku 2005 Zástupca riaditeľa odboru výroby

Zdroje:

NHS – Elizabeth Uhegwu, Regional Drug &Therapeutics Centre Newcastle, november 2016

http://ntag.nhs.uk/docs/app/Lycra-garments-for-the-treatment-of-Cerebral-Palsy-NTAG-appraisal-report.pdf

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This