Ortopedický magazín logo

Reklama

Logopedická aplikácia AfaSlovník pomáha rozprávať pacientom po mŕtvici

Logopedická aplikácia AfaSlovník pomáha rozprávať pacientom po mŕtvici

Pacientom po mŕtvici pomáha znova rozprávať logopedická aplikácia AfaSlovník. Kým v susednom Česku ju využíva viac ako 3000 pacientov a klinických logopédov, jej slovenská verzia sa ešte kreuje. Svoj význam môže zohrať práve v období pandémie.

Odborníci popisujú afáziu ako narušenú komunikačnú schopnosť. Najčastejšie vzniká ako dôsledok poškodenia mozgu pri cievnej mozgovej príhode. Z celkového počtu pacientov, ktorých mŕtvica postihne, trpí afáziou 25 až 40 percent z nich. Narušiť komunikačnú schopnosť môže napríklad aj úraz mozgu pri autonehode. Ochorenie sa môže prejavovať od nepatrných porúch tvorby a porozumenia reči až po úplnú stratu komunikačných schopností, keď sa pacient musí znova učiť rozprávať. Príbuzní pacientov často nevedia, kam sa s týmto problémom obrátiť.

Lieky na toto ochorenie neexistujú a jediným spôsobom liečby je podľa odborníkov intenzívna logopedická terapia. Tá však nie je prístupná všetkým pacientom v dostatočnej miere pre malý počet klinických logopédov. Aplikácia ponúka pacientom dištančnú terapiu. Môžu trénovať samostatne z domova. Logopédi môžu nastaviť svojim pacientom cvičenie na mieru, a to i na diaľku.

Viceprezident pre zahraničnú spoluprácu zo Slovenskej asociácie logopédov Zsolt Cséfalvay vidí v dištančnej terapii východisko zo súčasnej situácie. Mnohí logopédi podľa jeho slov promptne reagovali na túto špecifickú situáciu tým, že zintenzívnili online konzultácie, viacerí sa pokúsili o telerehabilitáciu. „Tento prístup v logopedickej intervencii je na Slovensku veľmi málo aplikovaný, respektíve vnímaný ako neefektívny. Celý svet však ide aj týmto smerom, preto bude jednou z výziev postcovidového obdobia to, aby sa aj logopédi naučili využívať tento nový spôsob intervencie,“ uviedol.

Myslí si, že v niektorých prípadoch možno práve táto terapia otvorí možnosti ponúkať intenzívnu a dlhodobú logopedickú starostlivosť tým pacientom, ktorí pre vážne zdravotné obmedzenia nemohli dochádzať do logopedických ambulancií.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This