Reklama

Ortopedický magazín logo
VITAJTE
Ortopedický magazín logo
Slider

Logopedická aplikácia AfaSlovník pomáha rozprávať pacientom po mŕtvici

Logopedická aplikácia AfaSlovník pomáha rozprávať pacientom po mŕtvici

Pacientom po mŕtvici pomáha znova rozprávať logopedická aplikácia AfaSlovník. Kým v susednom Česku ju využíva viac ako 3000 pacientov a klinických logopédov, jej slovenská verzia sa ešte kreuje. Svoj význam môže zohrať práve v období pandémie.

Odborníci popisujú afáziu ako narušenú komunikačnú schopnosť. Najčastejšie vzniká ako dôsledok poškodenia mozgu pri cievnej mozgovej príhode. Z celkového počtu pacientov, ktorých mŕtvica postihne, trpí afáziou 25 až 40 percent z nich. Narušiť komunikačnú schopnosť môže napríklad aj úraz mozgu pri autonehode. Ochorenie sa môže prejavovať od nepatrných porúch tvorby a porozumenia reči až po úplnú stratu komunikačných schopností, keď sa pacient musí znova učiť rozprávať. Príbuzní pacientov často nevedia, kam sa s týmto problémom obrátiť.

Lieky na toto ochorenie neexistujú a jediným spôsobom liečby je podľa odborníkov intenzívna logopedická terapia. Tá však nie je prístupná všetkým pacientom v dostatočnej miere pre malý počet klinických logopédov. Aplikácia ponúka pacientom dištančnú terapiu. Môžu trénovať samostatne z domova. Logopédi môžu nastaviť svojim pacientom cvičenie na mieru, a to i na diaľku.

Viceprezident pre zahraničnú spoluprácu zo Slovenskej asociácie logopédov Zsolt Cséfalvay vidí v dištančnej terapii východisko zo súčasnej situácie. Mnohí logopédi podľa jeho slov promptne reagovali na túto špecifickú situáciu tým, že zintenzívnili online konzultácie, viacerí sa pokúsili o telerehabilitáciu. „Tento prístup v logopedickej intervencii je na Slovensku veľmi málo aplikovaný, respektíve vnímaný ako neefektívny. Celý svet však ide aj týmto smerom, preto bude jednou z výziev postcovidového obdobia to, aby sa aj logopédi naučili využívať tento nový spôsob intervencie,“ uviedol.

Myslí si, že v niektorých prípadoch možno práve táto terapia otvorí možnosti ponúkať intenzívnu a dlhodobú logopedickú starostlivosť tým pacientom, ktorí pre vážne zdravotné obmedzenia nemohli dochádzať do logopedických ambulancií.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

Copyright 2021 © Factory 457 s.r.o.

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This