Ortopedický magazín logo

Reklama

Letná dovolenka v Taliansku? Ako to vidia miestne úrady? Uvoľnujú opatrenia až do leta

Letná dovolenka v Taliansku?

Talianske pláže patria k obľúbeným destinácií mnohých Slovákov.

Talianska vláda predstavila plán postupného uvoľňovania obmedzení proti šíreniu koronavírusu. Tento proces bude trvať od pondelka 26. apríla do leta. Píše o tom dnes tlačová agentúra DPA. Bude pre Slovákov reálna letná dovolenka v Taliansku?

Rím plánuje v blízkej budúcnosti zaviesť aj koronavírusový pas na cestovanie v rámci Talianska. Doklad známy ako „zelený pas“ umožní napríklad ľuďom, ktorí boli úplne zaočkovaní, cestovať do oblastí, kde je zvýšené riziko nákazy, oznámila vláda po zasadnutí.

Taliansko znovu zavádza biele a žlté zóny na označenie oblastí s nízkym alebo miernym stupňom šíriacej sa infekcie, vyplýva z nového vládneho nariadenia k pandémii. V zónach klasifikovaných ako žlté môžu reštaurácie a bary obsluhovať hostí usadených vo vonkajších priestoroch na obed a na večeru už od 26. apríla. Vnútorné priestory však musia zostať zatvorené.

Divadlá, kiná a koncertné sály sa tiež môžu otvoriť, ale počet účastníkov bude obmedzený.

Plavárne v žltých zónach sa môžu takisto otvoriť, a to od 15. mája.

Veľké športové podujatia sa môžu konať od 1. júna, hoci budú obmedzené iba na vonkajšie akcie s maximálne 1000 divákmi.

Začiatkom júna budú otvorené aj fitnescentrá.

Od 1. júla sa znova budú môcť konať zhromaždenia a opäť sa otvoria zábavné parky.

V platnosti však zostane nočný zákaz vychádzania, a to od 22.00 h do 05.00 h. Nedávno sa proti tomuto opatrenia zdvihla vlna odporu napríklad zo strany majiteľov reštaurácií.

Celoštátny pas, umožňujúci cestovanie do vysoko rizikových zón klasifikovaných ako červené alebo oranžové, je novinkou. V pase majú byť detaily ako negatívne testy na koronavírus nie staršie než 48 hodín alebo záznam o prekonaní ochorenia COVID-19 za posledných šesť mesiacov.

Letná dovolenka v Talianku?

Európska únia tiež plánuje „zelený pas“ na medzinárodné cestovanie, pričom tieto doklady budú v Taliansku uznávané, informovala vláda v Ríme. Z doposiaľ dostupných informácií je tak zrejmé, že cestovanie bude umožnené v prvom rade osobám disponujúcim „zeleným pasom“. 

Počty prípadov nakazených v Taliansku, krajine so 60 miliónmi obyvateľov, sa v posledných týždňoch zlepšujú. Úrady zaznamenali v stredu takmer 14.000 nových infekcií a 364 úmrtí za posledných 24 hodín.

Zelený pas

Digitálne zelené osvedčenie bude dôkazom o tom, že osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, má negatívny výsledok testu, alebo ochorenie COVID-19 prekonala. Podľa stránky Európskej komisie bude k dispozícii bezplatne v digitálnom alebo papierovom formáte. Má obsahovať kód QR na zaistenie bezpečnosti a pravosti certifikátu. Komisia sľubuje vybudovať digitálnu bránu, aby bolo možné overiť všetky osvedčenia v celej EÚ.

Členské štáty budú naďalej zodpovedné za rozhodnutie o tom, od ktorých obmedzení v oblasti verejného zdravia vzťahujúcich sa na cestujúcich upustia, ale takéto výnimky budú musieť uplatňovať rovnakým spôsobom aj na cestujúcich, ktorí sú držiteľmi digitálneho zeleného certifikátu.

Podpredsedníčka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v tejto súvislosti uviedla: „Digitálne zelené osvedčenie ponúka celoeurópske riešenie na zabezpečenie toho, aby občania EÚ mohli využívať harmonizovaný digitálny nástroj na podporu voľného pohybu v EÚ. Toto je na podporu obnovy pozitívny signál. Naším kľúčovým cieľom je ponúknuť ľahko použiteľný, nediskriminačný a bezpečný nástroj, ktorý plne rešpektuje ochranu údajov. A naďalej vyvíjame úsilie, aby sme dosiahli medzinárodnú konvergenciu s ďalšími partnermi.“

Digitálne zelené osvedčenie bude platné vo všetkých členských štátoch EÚ a k jeho používaniu môže pristúpiť aj Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko. Vydávať by sa malo občanom EÚ a ich rodinným príslušníkom bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť. Malo by sa vydávať aj štátnym príslušníkom tretích krajín, ktorí majú pobyt v EÚ, a návštevníkom, ktorí majú právo cestovať do iných členských štátov.

Systém digitálnych zelených osvedčení je dočasným opatrením. Pozastaví sa, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlási koniec medzinárodnej núdzovej situácie v oblasti zdravia v súvislosti s ochorením COVID-19.

redakcia, zdroj: TASR, DPA

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This