Ortopedický magazín logo

Reklama

Lekárske odborové združenie upodozrieva MZ z porušovania práv pacientov, rezort to odmieta

Lekárske odborové združenie upodozrieva MZ z porušovania práv pacientov, rezort to odmieta

Na snímke budova, v ktorej sídli Ministerstvo zdravotníctva SR na Limbovej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Lekárske odborové združenie vyzvalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, aby začalo dôsledne plniť svoju kontrolnú a informačnú úlohu v otázke nedostatku lekárov a sestier v nemocniciach. Štátnu inštitúciu upodozrieva z porušovania práv pacienta na informácie a na adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Rezort zdravotníctva to však odmieta. Odborári sa preto obrátili na verejnú ochrankyňu práv a na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.

LOZ a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) pred viac ako troma rokmi zorganizovali kampaň „Nekrič na sestru, napíš ministerstvu“. Pacienti a ich príbuzní sa na nich mohli obrátiť, ak mali podozrenie na nedostatočné personálne zabezpečenie oddelení. Na prešetrenie personálneho zabezpečenia daného nemocničného oddelenia by malo dohliadať MZ SR.

„Podstatou tejto kampane nebola iba snaha upozorniť na nedostatok sestier a lekárov, ale ukázať pacientom, že je ich právo mať adekvátny počet zdravotného personálu pri svojej liečbe,“ povedal šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský.

Tvrdí, že im minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) oznámil, že pacienti, sestry ani lekári nemajú právo vedieť výsledky kontrol. „Ľudsky povedané, slovenskí pacienti nemajú právo vedieť, v ktorej nemocnici nie je pre pacientov zabezpečený adekvátny počet lekárov a sestier, čiže v ktorej nemocnici je predpoklad na správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ uviedol.

Združenie tvrdí, že dôvodom na nesprístupnenie informácií o výsledkoch kontrol je podľa MZ SR to, že mu to žiaden zákon neukladá, a ochrana GDPR zamestnancov.

„Po viac ako troch rokoch sme sa nielenže nedozvedeli výsledok kontrol, ale dozvedeli sme sa, že mnohé súkromné zariadenia skontrolované za celé tri roky neboli a nebudú, s tým, že nám pán minister odpísal, aby LOZ žiadalo kontrolu od vyšších územných celkov,“ doplnil za odborárov Miroslav Mendel.

Ministerstvo: nemáme povinnosť

Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová reagovala, že rezort sa danými podnetmi aktívne zaoberá, vykonal množstvo mimoriadnych aj plánovaných dozorných akcií u požadovaných poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti v rozsahu podnetov podávateľov a že postupoval pri výkone dozoru v súlade s legislatívou.

Výsledky dozoru podľa jej slov spracovali a odovzdali štatutárom kontrolovaných subjektov. Ministerstvo tvrdí, že prerokovalo výsledky dozoru so štatutárnymi orgánmi kontrolovaných subjektov spísaním zápisníc. Súčasne vraj využilo všetky legitímne úkony voči kontrolovaným subjektom, ktoré mu ukladá zákon.

Eliášová tiež doplnila, že ministerstvo informovalo LOZ a OZ SaPA o spôsobe vybavenia ich podnetov. „Na základe výsledkov už vykonaných dozorov MZ SR vyhodnotilo podnety podávateľov za opodstatnené,“ povedala.

Dodala, že ministerstvu nevyplýva povinnosť predkladať podávateľom podnetov ako tretím osobám výsledky dozorov, spracované v protokoloch o výsledku dozoru, ani zo zákonov, ktoré upravujú výkon dozoru, ani zo žiadnych ďalších osobitných predpisov.

Má však povinnosť nakladať s osobnými údajmi zdravotníckych pracovníkov uvádzanými v týchto dokumentoch v súlade s ustanoveniami zákona o ochrane osobných údajov a nariadením o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov.

„MZ SR si vždy riadne plnilo a plní oprávnenia v oblasti kontrolnej a dozornej činnosti vyplývajúce z osobitných predpisov a tieto činnosti vykonáva v súlade s platnou legislatívou,“ uzavrela Eliášová.

zdroj: TASR

Foto: 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This