Ortopedický magazín logo

Reklama

Kritika aktuálneho spôsobu preskripcie liekov nekončí

Kritika aktuálneho spôsobu preskripcie liekov nekončí

Ani Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nesúhlasí s novelou upravujúcou podmienky predpisovania liekov, platnou od začiatku roka. Žiada pozastaviť jej platnosť a návrat k pôvodnému spôsobu preskripcie liekov. Zároveň požaduje celý zákon podrobiť kritickej širokej diskusii. TASR o tom informoval riaditeľ kancelárie ANS Miroslav Valaštík.

„Nemocnice združené v ANS, ktoré sú pri prebiehajúcich vlnách pandémie v rámci poskytovania akútnej zdravotníckej starostlivosti na hrane svojich možností, sa ohradzujú voči vykonateľnosti tohto zákona, keď z nášho pohľadu dochádza reálne k ohrozeniu poskytovania adekvátnej zdravotnej starostlivosti,“ uviedla asociácia v stanovisku. Dodala, že svojim členom odporučí pokračovať počas prechodného obdobia do konca februára v preskripcii spôsobom platným do 31. decembra 2021.

ANS poukázala na to, že cez systém elektronického zdravotníctva  špecialista nemá možnosť vidieť celú preskripciu. Upozornila, že preto môže z nevedomosti dôjsť k duplicitám v liečbe, nežiadúcim interakciám, a tak k ohrozeniu zdravia pacienta.

Táto byrokratizácia opäť rozvírila hladinu nespokojnosti už tak reálne preťaženého zdravotného systému a personálu,“ skonštatovala ANS. Zdravotníci podľa jej slov považujú neodborný zásah do legislatívy za úder pod pás a ďalšie zaťaženie špecializovaných ambulancií a nemocníc administratívou namiesto toho, aby mohli svoj čas venovať pacientom.

Zmeny v predpisovaní liekov kritizujú viacerí predstavitelia odborných lekárskych spoločnosti a hlavní odborníci Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. V liste vyzvali ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), aby pozastavil jej účinnosť a inicioval diskusiu dotknutých strán. MZ SR reagovalo, že je v tejto súvislosti naďalej otvorené diskusii.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This