Končatina, ktorá nebolí a dá sa s ňou hýbať, nie je zlomená. Naozaj je to tak?
Po páde z bicykla, na zľadovatenom chodníku, z rebríka a v podobných situáciách ostávame často ležať na zemi a vyhodnocujeme rozsah poranení. Najčastejšie to bývajú boľavá ruka alebo noha. Základná otázka: je to zlomené? A následne druhá: viem pohnúť boľavou končatinou? Ak áno, znamená to, že kosť nie je zlomená?
Určite ste vo svojom okolí aj vy počuli príbeh o tom, ako niekto zakopol, spadol, udrel sa, chvíľu pociťoval bolesť, ale potom strávil celý deň na lyžiach, na bicykli alebo pri inej aktivite, a na úraz si opäť spomenul až večer. A pritom mal zlomeninu.
V skutočnosti možnosť pohybu nie je jasným znakom toho, že je postihnuté miesto zlomené. Medzi najužšiu skupinu príznakov, ktoré vypovedajú o tom, či je končatina, resp. niektorá z jej kostí naozaj zlomená, patria opuch, deformácia a stupeň bolesti, ktorú pacient pociťuje. Samozrejme, dôležitým signálom je, ak kosť vytŕča alebo ak pacient pri náraze počul prasknutie. To, že postihnuté miesto pacienta nebolí a môže s ním hýbať ešte nie je zárukou toho, že nemá zlomeninu. Je to mýtus.
Bude nová kosť silnejšia?
Rovnako celkom neplatí, že nová kosť, respektíve kosť, ktorá sa po zlomenine zahojí, je silnejšia ako tá pôvodná. Nie z dlhodobého hľadiska. V čase hojenia sa okolo zlomeného miesta vytvorí ochranná manžeta, ktorá je mimoriadne silná, aby chránila zrastajúcu sa kosť. Manžeta teda robí toto miesto silnejším ako bolo pred úrazom, ale po čase sa táto manžeta zmenší a správne zrastená a zahojená kosť ostáva rovnako silná ako predtým. Nie je výrazne silnejšia.
Vyššie riziko zlomením je v dôsledku osteoporózy, rednutia kostí u starších ľudí, predovšetkým u žien.
Hneď ako máte podozrenie na zlomeninu, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekára, ktorý to vyšetrením potvrdí alebo vyvráti. Zabráni sa tak prípadnej infekcii, deformácii postihnutej oblasti a predovšetkým treba uviesť postihnuté miesto do takého stavu, aby sa hojilo správne. Napríklad aj menšia zlomenina prstu na nohe môže pri zanedbanej liečbe viesť k dlhodobým bolestiam. V horšom prípade sa neliečené úrazy kostí môžu v neskoršom veku pripomenúť vo forme artritídy.
Redakcia
Foto: Envato Elements