Ortopedický magazín logo

Reklama

Mýty medicíny: Komár vyhľadáva sladkú krv. Čo hovorí veda?

Komár vyhľadáva sladkú krv

Niekomu komáre nedovolia ísť ani smeti vysypať bez toho, aby mu po ceste nepribudol aspoň jeden štípanec. Na druhej strane sú ľudia, ktorí akoby boli pred komármi imúnni. Ako je možné, že pred poštípaním uprednostnia vybraných jedincov? Hovorí sa, že komár vyhľadáva sladkú krv. Je to pravda alebo mýtus? Priťahuje komára sladká krv? 

Komár sa živí rastlinnými cukrami. Štípe iba samička komára. Jediný dôvod, prečo to robí, je zrejme potreba doplniť si prísun bielkovín, ktoré potrebuje na vývoj vajíčok. Nenapáda však iba človeka. Uštipnúť môže pokojne žabu či vtáka.

Čo sleduje komár predtým, ako si vyberie cieľ uhryznutia?

– oxid uhličitý v našom výdychu

– naše telesné teplo

– pachy produkované mikróbmi na našej pokožke

Na ľudskej pokožke sa podarilo identifikovať viac ako 300 rôznych chemických zlúčenín. Každá z nich má jedinečný zápach a spolu vytvárajú kokteil, ktorý môže ovplyvňovať rozhodnutie komára. Štúdia ukázala, že čím viac prchavých látok telo človeka produkovalo, o to menší záujem o jeho krv komár prejavoval.

Existujú však štúdie, ktoré poukazujú na orientáciu komára na jedincov s krvnou skupinou nula. Ťažko očakávať, že toto pravidlo bude platiť pri všetkých druhoch komárov. Na teste s komárom druhu Aedes albopicuts sa zúčastnilo 64 dobrovoľníkov s rôznymi krvnými skupinami.

83 % komárov smerovalo ku vzorkám krvnej skupiny 0

46 % komárov zaujali aj vzorky krvnej skupiny A

O vzorky krvnej skupiny B bol výrazne nižší záujem.

Komár vyhľadáva sladkú krv

Veľké množstvo bodnutí

Pokiaľ ste prechádzali lesným porastom pri brehu rieky a narazili ste na roj komárov, viete, že im stačilo pár minút a našli takmer každé odhalené miesto vašej pokožky. Tieto malé poranenia vám nemusia dovoliť spať. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR veľké množstvo uštipnutí spôsobuje u ľudí:

– nervozitu

– nepozornosť

– zníženú úroveň sústredenia

nespavosť

– podráždenosť

Čo vám to komár vlastne urobil? 

Z pohľadu zdravotníkov ide o mikroporanenia  a inokuláciu – teda vpravenie výlučkov slinných žliaz do ľudského tela.

Samotné bodnutie (pichnutie, poštípanie) vyvolá lokálnu imunitnú reakciu. Tú vnímame ako bolesť, pálenie, svrbenie, sčervenanie a opuch. Normálna imunitná reakcia sa môže u niektorých osôb zmeniť na alergickú reakciu. Pri hodnotení zdravotného rizika má mimoriadny význam riziko prenosných ochorení, pri ktorých komáre pôsobia ako prenášače infekcie. Do tejto skupiny infekcií patria ľahko prebiehajúce horúčkovité ochorenia, ktoré sa môžu vyskytnúť aj v našich podmienkach. Ochorenia prenášané niektorými druhmi komárov, ako malária či žltá zimnica, sa u nás v súčasnosti nevyskytujú.

Vírus ťahyňa 

Prenos vírusu ťahyňa spôsobujú komáre z rodu Aedes. Vírus bol svojho času izolovaný aj z komárov odchytených na východnom Slovensku. Konkrétne v okrese Michalovce.

Infekcia vírusom ťahyňa sa prejavuje ako horúčkovité, chrípke podobné ochorenie. Pacient pociťuje bolesti hlavy, hrdla a brucha. Ochorenie môže prebiehať aj ako zápal priedušiek alebo zápal pľúc, alebo ako zápal mozgových blán.

Ochorenie trvá niekoľko dní, spravidla má ľahší priebeh bez zanechania následkov. Nákaza má krátke inkubačné obdobie. Príznaky ochorenia sa objavia za 1-2 dni po poštípaní infikovaným komárom.

V oblastiach s vysokým výskytom komárov Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trebišove ešte v roku 2019 odporúčal pri každom chrípke sa podobajúcom ochorení (tzv. letné chrípky) myslieť aj na túto infekciu.

komár vyhľadáva sladkú krv
Malária patrí medzi najnebezpečnejšie infekčné ochorenia. Nositeľom je infikovaná samička komára Anopheles.

Kedy útočia komáre najviac?

Útoky alebo nálety komárov väčšinou súvisia so slnkom. Najčastejšie útočia ráno – hodinu pred a po východe slnka. A potom zase večer – hodinu pred a po západe slnka). Toto pravidlo samozrejme neplatí v lese a na miestach s vysokou frekvenciou komárov, na tokoch riek, pri jazerách, močiaroch a lebo v lesoch. Tam komáre napadajú ľudí a zvieratá v priebehu celého dňa. 

Kedy nastáva kalamitný stav?

Za kalamitu považuje Úrad verejného zdravotníctva taký výskyt komárov, keď je možné zaznamenať: niekoľko desiatok útokov na jednu osobu počas jednej minúty  slabá kalamitaniekoľko stoviek útokov na jednu osobu počas jednej minúty silná kalamita
Redakcia
Zdroje: 
Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This