Ortopedický magazín logo

Reklama

Klinika detskej hematológie a onkológie NÚDCH patrí medzi svetovú špičku

Na snímke primár Rádiologického oddelenia Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Štefan Pavlík počas odovzdania sonografickej ambulancie a čakárne Rádiologického oddelenia NÚDCH v Bratislave 20. augusta 2020. FOTO TASR - Dano Veselský

Klinika detskej hematológie a onkológie Národného ústavu detských chorôb (KDHaO NÚDCH) v Bratislave sa ako prvá na Slovensku zaradila medzi svetovú špičku. Splnila totiž certifikáciu Európskej referenčnej siete detskej onkológie (ERN PaedCan). Detským onkologických pacientom na Slovensku to prináša inovatívne možnosti diagnostiky a liečby vďaka medzinárodnej spolupráci.

„V liečbe detských onkologických pacientov spĺňame svetový štandard a pacienti majú možnosť podstúpiť tú najlepšiu možnú liečbu, aká v súčasnosti existuje,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Poďakoval sa všetkým profesionálom, ktorí sa podieľajú na vysokom štandarde starostlivosti o detského onkologického pacienta.

ERN PaedCan je iniciatívou Európskej únie. Jej cieľom je znížiť nerovnosti v úspešnosti liečby rakoviny u detí, a to vďaka vysoko kvalitnej a nákladovo efektívnej zdravotnej starostlivosti, ktorá je rovnako dostupná pre všetkých detských pacientov.

Klinika detskej hematológie a onkológie NÚDCH medzi najlepšími

Audit posudzoval starostlivosť zameranú na pacienta, organizáciu riadenia, výskum a vzdelávanie, informačné systémy a spôsob využívania nástrojov elektronického zdravotníctva, kvalitu a bezpečnosť liečby, ale napríklad aj kompetencie a konkrétne výsledky kliniky, ľudské zdroje, organizáciu starostlivosti o pacienta a vybavenie kliniky.

Prednostka KDHaO NÚDCH a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a predsedníčka neziskovej organizácie Deťom s rakovinou Alexandra Kolenová vysvetlila, že každý prípad pre lekárov znamená veľmi komplexný proces spolupráce s pacientom aj rodičom. Ďalej čo najlepšiu včasnú diagnostiku a individuálny výber vhodnej liečby. Víta možnosť konzultovať s európskymi i svetovými odborníkmi každý prípad, ktorý to potrebuje.

Zdôraznila, že pacientom ponúkajú najlepšiu možnú starostlivosť vďaka spolupráci kliniky s neziskovou organizáciou Deťom s rakovinou, ktorá tu priamo pôsobí. Pripomenula, že lekári z kliniky môžu prostredníctvom tzv. „telekonzília“ spolupracovať s odborníkmi z Pittsburghu. Zaradenie do siete ERN slovenským lekárom umožňuje, navyše, pomáhať aj zahraničným pacientom.

„Liečba zameraná na pacienta a jeho individuálne potreby je filozofia, ktorej sa snažíme prispôsobiť všetky naše kroky s cieľom zvýšiť efektivitu a kvalitu zdravotnej starostlivosti. Sme radi, že naše výsledky sú oceňované aj za hranicami Slovenska,“ doplnil riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Dano Veselský

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This