Ortopedický magazín logo

Reklama

Kinesio pásky počas tehotenstva. 9 techník, vďaka ktorým sa budete cítiť lepšie

Kinesio pásky počas tehotenstva

Kineziologické tejpy sú skvelými pomocníkmi pri ochoreniach muskuloskeletálneho systému, či ako podpora pri rehabilitácii. Jedným z ich menej známych výhod je, že skvele pomáhajú budúcim matkám zvládať každodennú záťaž spojenú s tehotenstvom. Pripravili sme vám rady, ako využiť kinesio pásky počas tehotenstva. 

Kineziologické pásy sú bezpečnou a účinnou možnosťou úľavy pri tehotenstve. Bolesti pohybového aparátu sú pri tehotenstve veľmi časté. Medzi najčastejšie problémy patrí bolesť dolnej časti chrbta a panvového pletenca, ako aj bolesť väzov v dolnej časti brucha, či v slabinách.

Bezpečná alternatíva

Kinesio pásky predstavujú bezpečnú alternatívu k liekom proti bolesti. Aj preto ide o dobrú voľbu pre nastávajúce matky, ktoré hľadajú úľavu od bolesti a to bez použitia nadmerných dávok liekov. Pridaním niekoľkých strategických prúžkov tejto farebnej pásky na chrbát alebo na oblasť brucha zmiernite viaceré nepríjemné pocity a bolesti súvisiace s vývinom dieťaťa v maternici. 

Kinesio pásky totiž veľmi účinne a rovnomerne rozložia váhu nadbytočných kilogramov a zároveň výrazne znížia pocit únavy.

9 jedinečných techník

Úľava od bolesti čo i len na pár hodín môže byť pre tehotnú ženu hotovým darom z nebies. Vhodná aplikácia tejpov však nie je jednoduchá a ak s nimi nemáte žiadne skúsenosti, požiadajte o pomoc svojho fyzioterapeuta alebo lekára. Pred aplikáciou sa uistite, že pokožka na bruchu je čistá a suchá. Pri odlepovaní pásky požite detský olej.

1. Brušný pás

Kinesio pásky počas tehotenstva

Prvá technika je skvelá na zdvihnutie brucha a zároveň vhodná na utlmenie bolesti v slabinách a vo väzoch. Začnite s jedným pásikom, ktorý pevne pripevnite v strede dolného brucha. Následne potiahnite obe strany pásky smerom hore tak, aby ste zdvihli bruško, a v hornej časti brucha ich pevne pripevnite. Ak je to potrebné, rovnakým spôsobom aplikujte ďalšie pásky.

2. Predný popruh

Kinesio pásky počas tehotenstva

Toto je skvelá technika pre poskytnutie čelnej opory brucha. Potrebujete dve pásky, ktorých konce pevne pripevnite v oblasti podbruška, a následne ich vytiahnete smerom nahor.

3. Detský pás

Kinesio pásky počas tehotenstva

Technika vhodná pre dámy, ktoré majú pocit, že ich brušká sú príliš vypuklé. Aj tu potrebujete dva kusy pásky, ktorými na brušku napíšete písmeno X.

4. Podpora čelného brucha

Kinesio pásky počas tehotenstva

Táto technika je vhodná najmä pre dámy, ktoré majú pocit, že každú chvíľu prasknú a to najmä v predných dolných oblastiach brucha. Tu stačí opäť použiť dve pásky. Pri prvej začnite od lonovej línie smerom nahor, pričom jej koniec pripevnite priamo pod bránicou. Druhú pásku začnite lepiť na jednom konci dolného brucha nad lonovou líniou a pretiahnite ju naprieč.

5. Dvojitá podpora čelného brucha

Podobne ako pri predchádzajúcej technike, aj tu vám tejpy uľavia od pocitu, keď ste ako „na prasknutie“. Je to veľmi podobná technika, pri ktorej však využijete až 3 pásky. Jednu na podbruško a dve na obe strany brucha. Podpora je tak o to komplexnejšia.

6. Opora spodnej časti brucha a chrbta

Ak potrebujete podporu chrbta a podbruška, potom je táto technika pre vás to pravé. Prvú pásku si pripevnite na spodnú časť chrbta. Druhú pásku aplikujte na stred brucha, pričom jej strednú časť pripevnite v oblasti podbruška. Vaše nepohodlie by sa malo okamžite zmierniť.

7. Maximálna podpora

Kinesio pásky počas tehotenstva

Komplexná technika, pri ktorej budete potrebovať až 4 tejpy. Prvé dva použijete tak, že na brušku vytvoríte písmeno „X“. Následne na každú stranu pupka aplikujete zhora nadol dve kratšie pásky.

8. Podpora bránice a zmiernenie dýchavičnosti

Jednoduchá technika, pri ktorej aplikujete jeden tejp cez hornú časť brucha. Takýmto spôsobom zmiernite pocity dýchavičnosti pri jednoduchých činnostiach ako chôdza na krátke vzdialenosti, či výstup do schodov.

9. Centrálna podpora

Kinesio pásky počas tehotenstva

Technika, ktorá v sebe kombinuje viaceré predošlé a ponúka tak brušku, chrbtu a vypuklej brušnej dutine naozaj skvelú a všestrannú pomoc.

Kinesio ako skutočná pomoc

Najnovšia štúdia skúmala použitie kinesio pások a placebo pások na viac ako 100 ženách, ktoré sa nachádzali v druhom a treťom trimestri tehotenstva. Na ženách boli aplikované kinesio tejpy a rovnako tak aj placebo pásky. Úlohou žien bolo rozlíšiť mieru bolesti podľa presne určenej škály. 

Závery tohto jednoduchého pokusu sú úplne jasné. Bolesť krížov u žien sa po aplikácii kinesio tejpov výrazne znížila, zatiaľ čo placebo pásky nemali významnejšie účinky. Terapeutický účinok kinezilogických tejpov sa navyše prejavil expresne rýchlo a to už na druhý deň po ich aplikácii.

Redakcia

Zdroj:

Ncbi.nlm.nih.gov

Foto: redakcia

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This