Ortopedický magazín logo

Reklama

Každý štvrtý užívateľ injekčných drog je bez domova

Každý štvrtý užívateľ injekčných drog je bez domova

Takmer štvrtina užívateľov injekčných drog v Bratislave je bez domova, tretina je ohrozená stratou bývania. V prípade ľudí bez strechy nad hlavou ide o 23 percent, pri ohrození stratou bývania o 42 percent. Vyplýva to z prieskumu občianskeho združenia (OZ) Odyseus, ktoré vykonáva terénnu prácu a poskytuje služby na znižovanie rizík súvisiacich s užívaním drog či prácou v sexbiznise v bratislavských uliciach. Prevádzkuje tiež kontaktné centrum v Pentagone.

Prieskumom chcelo združenie zistiť, ako sú na tom jeho klienti s bývaním. Počas svojej práce sa totiž stretáva s ľuďmi prebývajúcimi na ulici, v chatkách, garážach či v iných nevyhovujúcich priestoroch. Poukazuje na nízku kapacitu nocľahární, vysoké ceny komerčných ubytovní či finančnú nedostupnosť dlhodobého prenájmu bytu. Prieskum vznikol aj v súvislosti s popularizáciou projektov založených na princípoch housing first (bývanie na prvom mieste).

Najviac klientov združenia sa cez deň pohybuje na území Vrakune (28 percent). Nasleduje Ružinov a Staré Mesto (zhodne 17 percent), Nové Mesto (15 percent) a Petržalka (deväť percent). Podľa občianskeho združenia je to pochopiteľné, keďže vo Vrakuni sa nachádza Pentagon, „miesto otvorenej drogovej scény“.

V prípade miesta na prespávanie vedie Ružinov (25 percent), nasleduje Nové Mesto (12 percent) a Staré Mesto s Petržalkou (zhodne 11 percent). Výsledky možno podľa združenia interpretovať tak, že v Ružinove sa nachádza najväčšia bratislavská nocľaháreň a tiež ďalšie možnosti núdzového prespávania pre ľudí bez domova. Zároveň sa pri Slovnafte nachádza veľká záhradkárska oblasť (mnoho ľudí býva v záhradných chatkách).

Alarmujúci stav užívateľ injekčných drog v hlavnom meste

Čísla, ktoré vzišli z prieskumu, označuje združenie za alarmujúci počet. „Ľuďom, ktorí užívajú drogy, nedostatok dôstojných podmienok na život sťažuje ich možnosť opätovného zaradenia sa do spoločnosti, nájdenia si práce, fungujúcich vzťahov. So závislosťou sa bojuje ťažko a bez zázemia je to v zásade nemožné,“ upozorňuje riaditeľka OZ Odyseus Dominika Jašeková. Pre desať vybraných klientov chce združenie v rámci projektu zabezpečiť ubytovanie.

OZ Odyseus zbieralo dáta počas štyroch mesiacov od mája do konca augusta. Zozbierať sa mu podarilo 282 odpovedí.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This