Ortopedický magazín logo

Reklama

Jednoduchý tréning čuchu po COVIDE-19 podľa British Medical Journal

Jednoduchý tréning čuchu po COVIDE-19

Recenzovaný lekársky časopis British Medical Journal (BMJ) prichádza s jednoduchým tréningom čuchu. COVID-19 a strata čuchu, ako jeho následok u veľkej časti pacientov, ktorí prekonali toto ochorenie, spôsobil podľa vedcov dosiaľ nepoznaný dopyt po tréningu čuchu. Odhadujú, že zo 4,4 milióna pacientov bude mať po prekonaní koronavírusu problém s čuchom viac ako 260 000 z nich. Buď pôjde o pretrvávajúcu stratu čuchu, alebo jeho skreslenie. Obdobné ťažkosti hlásili pacienti na celom svete, aj na Slovensku. Ako jednoducho testovať svoj čuch? 

Jednoduchý tréning čuchu po COVIDE-19

Ako na to? Je to naozaj jednoduché. Vyberte si doma 4 predmety, ideálne potraviny alebo nejaké suroviny s výraznou, najlepšie vždy odlišnou vôňou. Ideálna kombinácia by mohla byť napríklad: 

Čerstvá bazalka

Čierne korenie

Mletá káva

Kvety

Vedci odporúčajú ovoniavať tieto štyri veci minimálne dvakrát denne 10 sekúnd každú vôňu. A takto postupovať niekoľko mesiacov. Pokiaľ ste čuch stratili, táto metóda môže pomôcť k jeho návratu. Tréning je vhodný najmä pre ľudí, ktorí čuch stratili pred dvomi a viac týždňami. Napriek tomu, že stratu čuchu hlásilo až 60 % pacientov ako jeden z prvých príznakov ochorenia na nový koronavírus, v krátkom čase sa im vrátil. Tento tréning má pomôcť najmä tej skupine, ktorá s jeho stratou alebo deformáciou bojuje ešte týždne po nakazení.

Podľa charitatívnej organizácie Fifth Sense, ktorá sa venuje strate a návratu čuchu, by ste si mali vybrať 4 rôzne vône z týchto kategórií:

– kvetinové

– korenisté

– ovocné

– živicové

Dôležité však je, aby boli vône výrazné a odlišné. Určite si vystačíte s dobre zásobenou domácou špajzou.

Kortikoidy na stratený čuch?

Jeden z autorov štúdie uviedol, že kortikoidy sa používajú aj pri liečbe strateného čuchu po COVIDE-19. Majú totiž protizápalový účinok, a tak boli zvolené za terapeutickú alternatívu. Pripomína však známe vedľajšie účinky. Medzi tie môžu patriť časté zmeny nálady, zadržiavanie tekutín v tele či vysoký krvný tlak.

Redakcia

Zdroj: 

British Medical Journal (BMJ)

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This