Ortopedický magazín logo

Reklama

Japonsko: Dvaja ľudia zomreli po očkovaní vakcínou od Moderny

Japonsko: Dvaja ľudia zomreli po očkovaní vakcínou od Moderny

Tokio, Japonsko.

Dvaja ľudia zomreli v Japonsku po tom, čo boli očkovaní vakcínou proti koronavírusu od firmy Moderna.  Obaja dostali dávky zo šarže, ktorej používanie v krajine po správach o kontaminácii pozastavili. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva. 

Muži, tridsiatnici, zomreli v auguste niekoľkých dní po tom, ako dostali druhú dávku vakcíny od Moderny, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Obom bola aplikovaná dávka z jednej z troch pozastavených výrobných šarží. Príčina smrti sa stále vyšetruje.

Japonsko vo štvrtok pozastavilo používanie 1,63 milióna dávok vakcín od Moderny, ktoré boli dodané do 863 očkovacích centier v rôznych častiach krajiny. Dôvodom boli správy o kontaminácii dávok z niekoľkých výrobných šarží.

Farmaceutická spoločnosť Takeda, ktorá v krajine zodpovedá za distribúciu a predaj tejto očkovacej látky, uviedla, že „z viacerých vakcinačných centier dostala správy o tom, že vo vnútri neotvorených ampuliek z určitých šarží (vakcíny) sa našli cudzie látky“.

Anglickojazyčný denník The Japan Times na svojej webstránke spresnil, že išlo o tri šarže vakcíny Moderna vyrobené v Španielsku na tej istej výrobnej linke v rovnakom čase.

Japonská vláda a Moderna v súvislosti s pozastavením dávok vtedy uviedli, že bezpečnostné riziká zistené neboli a ide len o preventívne opatrenie.

Od mája, keď bola vakcína od Moderny v Japonsku schválená na núdzové použitie, bolo podľa údajov tamojšej vlády aplikovaných už viac ako desať miliónov jej dávok. Vláda podpísala s Modernou zmluvu o dodaní 50 miliónov dávok do konca septembra. Aktuálne ňou v Japonsku očkujú osoby od 12 rokov.

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This